1. Протягом першого місяця лікування дотримуйтеся максимально суворої дієти, виключивши гострі, копчені, мариновані страви, алкоголь, шоколад, здобу, сирі овочі, лимонний сік. Відмовтеся від куріння і алкоголю! У вашому раціоні обов'язково повинні бути каші, киселі, супи-пюре, сухарі без добавок, овочі і м'ясо, приготовані на пару. Після місяця інтенсивної дієти намагайтеся не змінювати раціон харчування різко, а додавайте продукти поступово.
2. Для зняття нападів гастриту з підвищеною кислотністю використовуйте "Альмагель", "Маалокс", "Фосфалюгель", "Гастал", "Ренні". Обов'язково після консультації з лікарем!
3. При сильних спазмах і почутті дискомфорту в шлунку робіть компреси з лавандового або ромашкового масла. Для цього в невелику миску з теплою водою додайте 10-15 крапель олії, складіть марлю в кілька шарів, злегка змочіть її і прикладайте до живота.
4. Якщо підвищена кислотність виникає лише епізодично, заварюйте чай з ромашки, м'яти лимонної, шипшини, рутки, в'яза іржавого або таволги вязолистной. Пийте чаї за кілька хвилин до їжі. У разі хронічного гастриту з підвищеною кислотністю, ці трави вживайте у вигляді настоїв чи відварів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лікування без операції: народні засоби проти виразки шлунку5. У склянці теплої води розведіть півтори чайної ложки натурального, чистого меду (краще квіткового). Пийте щодня за пару годин до і пару годин після їжі.
6. Кілька днів приймайте активоване вугілля (карболен) по одній чайній ложці (1-2 таблетки) два-чотири рази на день.
7. Обов'язково пройдіть ряд обстежень у фахівця в лікарні (УЗД, біопсію слизової шлунка, езофагогастродуоденоскопію, дослідження шлункової секреції), щоб переконатися в тому, що підвищення кислотності обумовлено саме гастритом і не є симптомом більш серйозного захворювання.