Депресія - одне з найбільш поширених психічних розладів. Воно характеризується зниженням настрою, активності і інтересу до життя. Є різні теорії, що пояснюють причини депресії. Серед них - біологічний підхід, який вказує на брак певних речовин в організмі.
Депресивний стан
Брак медіаторів і нейропептидів
Інформація з головного мозку передається від однієї нервової клітини до іншої за допомогою медіаторів, певних хімічних речовин. Брак трьох з них може сприяти депресії: норадреналіну, серотоніну і дофаміну. Кожен з цих медіаторів функціонує в певному відділі головного мозку. Норадреналін сприяє передачі нервових імпульсів через центри задоволення, лімбічну систему і гіпоталамус. Дані структури відповідають за почуття, спонукання і реакцію на стрес. Серотонін працює в центрах, що відповідають за тривожне збудження і сон. Дофамін функціонує в центрі, пов'язаному з емоціями.
Пряма залежність між депресивним станом і змістом цих медіаторів поки не доведена, тому як виміряти вміст того чи іншого медіатора можна тільки побічно. У деяких хворих виявлявся досить високий рівень норадреналіну, і не всім хворим допомагали підвищують його рівень антидепресанти. Таким чином, роль норадреналіну в стані депресії неоднозначна. Те ж стосується і серотоніну, зміст якого у хворих також буває підвищеним. Однак більшість все ж відчуває його нестачу. Однозначно знижується при депресії рівень дофаміну.
Крім медіаторів, ставлення до депресії можуть мати нейропептиди. Ці речовини впливають на сприйняття нервовими клітинами сигналів від головного мозку. Сюди відносяться ендорфіни, відповідальні за больові відчуття і реакції на них. При депресії їх зазвичай не вистачає, як і гамма-аміномасляної кислоти. Ця кислота зменшує тривожність. Деякі вчені вважають, що депресія викликає зміни в змісті всіх перерахованих вище хімічних речовин.
Гормональні порушення та розлади сну
Відзначаються у хворих депресією і порушення в роботі ендокринних залоз, що виробляють гормони. Контролюють з мозку ендокринну систему гіпоталамус і гіпофіз. Ці мозкові центри використовують вищезгадані медіатори для передачі імпульсів: норадреналін, дофамін і серотонін. При депресії підвищується рівень гормону гідрокортизону, який викликає підвищену мобілізацію організму в стресовій ситуації. Це пов'язано з дисфункцією гіпофіза, який продовжує стимулювати виділення гідрокортизону незалежно від ступеня його концентрації.
У деяких хворих відзначається зниження вмісту гормону росту, що пов'язано з розладами сну. Як вважають деякі вчені, порушення біологічних механізмів сну можуть стати причиною депресії. Хворим депресивним розладом допомагає прийом літію, а літій впливає на ці механізми.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ознак, що дитина не висипається
Що не можна забороняти дітям?
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен