Одним з наслідків перенесеного коронавірусу є шлунково-кишкові порушення. З ними особливо часто стикаються пацієнти, важко перенесли інфекцію, які мали потребу в госпіталізації, реанімації. Майже третина серйозно інфікованих пацієнтів і людей похилого віку, що вийшли з відділення інтенсивної терапії після одужання, мають надалі проблеми з травленням, такі як діарея, набряк печінки, високий рівень цукру і збої в роботі підшлункової залози. У молоді можуть проявлятися легкі симптоми, наприклад діарея.
"Багато людей повідомляють про постковідні проблеми, коли ферменти печінки підвищуються через набухання клітин печінки. У свою чергу, через низьку вироблення інсуліну посилюється негативний вплив на підшлункову залозу і рівень цукру", - повідомив гастроентеролог з медцентру Zen Multispecialty Рой Патанкар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ліки, які рятують життя хворих на коронавірусЛікар апелює до результатів дослідження, опублікованих журналом Abdominal Radiology. Воно показало, що у кожного п'ятого пацієнта через хворобу COVID-19 можуть проявлятися шлунково-кишкові симптоми: втрата апетиту, нудота, блювота, діарея, спільний біль в животі і т. Д. Автори роботи констатують, що вірус SARS-CoV- 2, атакуючий спочатку дихальні шляхи, може після проходження через них розмножуватися в травному тракті.
Пацієнти, які страждають проблемами травлення, після одужання, на думку медиків повинні добре відпочивати і пити багато рідини, вживати пробіотики. Вживання продуктів з додаванням цукру і жирів, смаженої їжі повинно бути мінімізовано.