Результати дослідження, проведеного групою фахівців з Університету RMIT (Австралія) та Ісландського університету, опубліковано у журналі Sleep.
За словами провідного автора, професора Стівена Робінсона, вчені вже давно підозрювали, що хвороба Альцгеймера та обструктивне апное сну (короткочасні зупинки дихання уві сні) пов'язані між собою, але що саме лежить в основі цього зв'язку, залишалося незрозумілим. Так, було помічено, що у людей, які страждають від сонного апное в середньому віці, підвищений ризик розвитку хвороби Альцгеймера в похилому віці. А у пацієнтів із цим захворюванням дуже часто зустрічається апное сну.
Робінсон та його колеги вперше виявили, що при сонному апное в головному мозку спостерігаються ті ж зміни, що й при хворобі Альцгеймера.
Вчені посмертно вивчили тканини гіпокампа (ділянки мозку, пов'язаної з пам'яттю) 34 людей, які страждали за життя від обструктивного сонного апное, а також тканини стовбура головного мозку ще 24 осіб з тим самим прижиттєвим діагнозом. У результаті тканинах було знайдено характерні для хвороби Альцгеймера амілоїдні бляшки (відкладення аномального білка бета-амілоїду) і нейрофібрилярні клубки (скупчення тау-білка).
При хворобі Альцгеймера бляшки і клубки спочатку формуються в тканинах кори мозку, що прилягають до гіпокампу, потім захоплюють гіпокамп і поширюються по всій корі. Аналогічна картина виявилася і при сонному апное - якщо розлад був помірним, бляшки та клубки спостерігалися тільки в тканинах кори поруч із гіпокампом, як на початку хвороби Альцгеймера.
Чим важче було апное, тим більше амілоїдних бляшок виявлялося в самому гіпокампі та стовбурі мозку. При цьому лікування сонного апное за допомогою створення постійного позитивного тиску в дихальних шляхах (стандартний метод допомоги пацієнтам з апное) ніяк не позначалося на тих патологічних змінах, які відбувалися в головному мозку.
У жодного з людей, тканини мозку яких були піддані аналізу, за життя не відзначалося когнітивних порушень і не було діагностовано деменцію, хоча в деяких з них масштаби змін у мозку були цілком зіставні з тими, що спостерігаються при хворобі Альцгеймера. Робінсон та його колеги вважають, що обструктивне сонне апное можна вважати продромальною стадією (тобто провісником) хвороби Альцгеймера.