Нове відкриття дослідники з Мельбурнського університету (Австралія) та Університету штату Вермонт (США), стаття яких опублікована у журналі Nature Communications, зробили випадково. Вони вивчали вплив препаратів на основі цинку на функцію мозку при хворобі Альцгеймера та помітили, що ці ліки викликають яскраво виражене зниження артеріального тиску.
Добавки з цинком при гіпертонії
До цього часу вважалося, що ключову роль механізмі контролю рівня артеріального тиску відіграють калій і кальцій. Від коливань рівня іонів цих металів у клітинах м'язів, що оточують кровоносні судини, залежить, чи розширюються судини, чи скорочуються. Скорочення призводить до підвищення тиску, а розширення - для його зниження. У цьому високий рівень кальцію призводить до звуження артерій, викликаючи підвищення кров'яного тиску.
Зосередившись на вивченні ролі цинку у процесі регулювання тиску, вчені дійшли висновку, що цей метал відіграє протилежну роль кальцію. Іони цинку в нервових та м'язових клітинах артерій, а також у клітинах ендотелію (внутрішнього шару, що вистилає судини) запускають процес зниження рівня кальцію в м'язовому шарі, що призводить до розслаблення та розширення судин, зниження тиску та посилення кровотоку.
Причому особливо чутливими до дії цинку виявилися судини головного мозку та серця. Це відкриття пояснює раніше виявлені взаємозв'язки між гіпертонією та цинком. Так, відомо, що гени, що контролюють рівень цинку в клітинах, пов'язані також з розвитком серцево-судинних захворювань, включаючи гіпертонію. Крім того, відомо, що гіпертонія є побічним ефектом дефіциту цинку в організмі.
Хоча вже існує цілий спектр ліків, призначених для зниження кров'яного тиску, у багатьох людей розвивається стійкість до їхньої дії. Автори дослідження розраховують, що допомогти у боротьбі з гіпертонією зможе новий, ефективніший клас препаратів на основі цинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як полегшити коліки в новонародженого?
Чим небезпечний стафілокок для дітей?
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою