У шкаралупі є великий запас сірки, а цей елемент конче потрібен для кісток, зубів, шкіри та волосся людини. У ній містяться майже всі мікроелементи, необхідні для утворення імуноглобулінів. Ще варто зауважити, шкаралупа - джерело оптимального співвідношення кальцію і магнію, котрі добре засвоюються нашим огранізмом. До речі, магній потрібен для нормального функціонування нервової системи людини, сприяє зміцненню стінок судин і нормалізації артеріального тиску. Додайте вміст калію (бере участь у кисневому обміні), фосфору (потрібен для центральної нервової системи, волосся, нігтів, зубів) й інші елементи. Тож ідеться про вкрай цінну сировину, яку викидати справді не варто.
Перший спосіб: шкаралупу слід помити, висушити (при температурі не більш як 40 градусів і без потрапляння прямих сонячних променів), змолоти на порошок і додати сік лимона (лимон спершу слід облити окропом, витерти й розрізати).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні рецепти проти циституДотримуйтесь такої пропорції: чайна ложка лимонного соку - половина чайної ложки товченої шкаралупи. Ці ліки допоможуть при хворобах опорно-рухового апарату й при наявності алергічних станів.
Другий спосіб полягає у тому, що лимонним соком або 12% розчином яблучного оцту слід залити свіже помите яйце (аби рідина повністю його покрила), настояти в темному місці впродовж двох тижнів. Коли шкаралупа розчиниться, яйце витягніть, воно не знадобиться. Ці ліки допоможуть при алергічних реакціях, бронхіті, хронічному риніті, екземах на шкірі, полегшать стан при маткових кровотечах.
Серед протипоказів - виразкова хвороба, хронічний виразковий коліт, кишкова непрохідність, каміння у жовчевому міхурі.