Каркаде. Вчені провели дослідження за участю пацієнтів з пре- і помірною гіпертонією віком 30-70 років, які не брали ліків для зниження артеріального тиску. Протягом шести тижнів частина випробовуваних випивала щодня три порції по 240 мл чаю з гибискуса, частина - напій плацебо. В результаті група, споживають каркаде, змогла знизити високий систолічний АТ, чого не відбулося в групі плацебо.
"Щоденне вживання чаю з гібіскуса знижує артеріальний тиск у дорослих з гіпертонічною хворобою і помірною гіпертонією - це дуже ефективна дієтичне зміна для людей з цими станами", - вважають дослідники.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому у людини виникає гіпертонія?Гранатовий сік. Згідно з даними, опублікованими Національною бібліотекою медицини США, гранатовий сік також може успішно застосовуватися для боротьби з підвищенням тиску. Гіпотензивну дію цього напою пояснюється здатністю пригнічувати активність сироваткового ферменту (АПФ) в сироватці крові. Вчені оцінюють його як одне з кращих натуральних засобів по зниженню систолічного артеріального тиску.
"Гранатовий сік багатий дубильними речовинами, володіє антиатеросклеротическими властивостями і потужною антиоксидантною дією. Його споживання здатне покращувати функціонування серцево-судинної системи", - зазначають науковці фахівці.
Комбуча. У звіті журналу Health йдеться, що споживання цього напою покращує роботу травлення, відновлює флору з корисних бактерій в організмі, підвищує імунітет і настрій. Його благотворні ефекти дослідники пов'язують з високим вмістом пробіотиків. Також цим пояснюється властиве напою властивість знижувати тиск - як систолічний, так і діастолічний. Вчені констатують, що комбуча містить не один, а кілька видів пробіотиків, ця обставина підсилює оздоровчу дію цього ферментованого напою на організм.
"Напій на основі чайного гриба активізує виведення з організму токсинів і підвищує енергію, допомагає схуднути, запобігає високий кров'яний тиск, серцеві захворювання і рак", - повідомили експерти.