СпостерігайтеСлідкуйте за станом постраждалого.
Виникнення будь-якої несподіваної симптоматики - привід звернутися до фахівця.
Наголошуйте, на чому концентрує увагу ваш близький. Постійний пошук новин - це теж тривожний симптом.
Звертайте увагу на режим дня, сну та харчування вашого близького. А також на його пам'ять, мову та увагу; чи не став він більш агресивним чи пасивним, ніж раніше.
Пам'ятайте, що когнітивні чи фізичні порушення можуть виявитися з відстрочкою кілька тижнів.
Встановіть контактЗаземлюйте. Допоможіть своєму повернути відчуття тілесної реальності. Наприклад:
- м'яко притисніть своїми руками тильний бік долонь близького;
- разом дихайте: вдихайте носом і повільно видихайте ротом;
- використовуйте техніки усвідомленості, промовляючи: «Я поряд, ми з тобою сидимо на дивані, двері зачинені, в кімнаті прохолодно» і тд.
Забезпечте емоційну безпеку. Якщо у людини сильна тривога чи паніка, важливо говорити їй, що ви будете поряд, ви її не кинете: «Цей напад закінчиться», «Ти
можеш на мене спертися».
Слухайте без засудження. Виключіть фрази, які можуть бути сприйняті близьким як засудження його дій (не варто говорити: «Я ж тобі говорив», «Потрібно було чинити інакше» тощо).
Чи не перебивайте. Через травму людина може розповідати про те саме багато разів: так він перекладає пережите в своє минуле.
Не спонукайте згадувати деталі того, що сталося. Найкраще, щоб відтворення травматичних спогадів проходило під чуйним контролем фахівця.
Дозвольте людині відчувати різні емоції.
Ставтеся до всіх емоцій близького з розумінням. Не лякайтеся і не ображайтеся на нього: найчастіше ці емоції спрямовані не на вас.
НаправляйтеЗаохочуйте самостійні кроки людини.
Поступово включайте його до побутових справ: це повертатиме йому почуття контролю над своїм життям.
Візьміть на себе завдання, які вам під силу.
Найчастіше допомога потерпілому потрібна не тільки в побуті, а й в інших сферах (знайти контакти служби підтримки, з'їздити до лікаря).
Якщо несподівана симптоматика зберігається більше місяця, зверніться до психолога чи психотерапевта. Багато фахівців зараз консультують онлайн та безкоштовно.
Вероніка Шевчук