Ліки від а до я -
Хвороби -
Калькулятор калорій -
Магнітні бурі -
Дієти -
Очищення організму -
Схуднення -
Молочниця
Геморой -
Лікування -
Косметологія -
Поради -
Інсульт -
Інфаркт -
Діабет -
Варикоз -
Вправи -
Covid-19
Склад:
діюча речовина: ethambutol;
1 таблетка містить етамбутолу гідрохлориду 400 мг;
допоміжні речовини: кальцію гідрофосфат безводний, крохмаль кукурудзяний, повідон К-30, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат, тальк.
Лікарська форма. Таблетки.
Основні фізико-хімічні властивості: білі плоскі круглі таблетки з насічкою з одного боку.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системного застосування.
Протитуберкульозні засоби. Етамбутол.
Код АТХ J04А К02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Етамбутол – протитуберкульозний препарат бактеріостатичної дії. Пригнічує розмноження мікобактерій туберкульозу, стійких до стрептоміцину, ізоніазиду, пара-аміносаліцилової кислоти, етіонаміду, канаміцину.
Фармокінетика.
Після прийому внутрішньо етамбутол швидко всмоктується зі шлунково-кишкового тракту (75-80 %). Препарат вільно поширюється у тканинах і рідинах організму. Високі концентрації препарату виявляються у нирках, легенях, слині, сечі. Метаболізм відбувається в основному у печінці: до 15 % препарату метаболізується у неактивні метаболіти. Період напіввиведення становить 3-4 години при нормальній ренальній функції. Виведення препарату з організму відбувається через нирки, ��о 80 % препарату виводиться з організму протягом 24 годин. 20 % препарату виводиться без змін з фекаліями.
Клінічні характеристики.
Показання.
Лікування різних форм туберкульозу (тільки у комбінації з іншими протитуберкульозними засобами).
Протипоказання.
Підвищена чутливість до компонентів препарату; неврит зорового нерва; катаракта; діабетична ретинопатія; запальні захворювання очей; подагра; тяжка ниркова недостатність; ситуації, коли неможливо перевірити стан зору (тяжкий стан, психічні розлади).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
При одночасному застосуванні препарату з іншими лікарськими засобами можливе:
з протитуберкульозними лікарськими засобами – посилення ефектів протитуберкульозних лікарських засобів. Для лікування туберкульозу у комплексній терапії з етамбутолом можна застосувати ізоніазид, парааміносаліцилову кислоту (ПАСК), стрептоміцин, циклосерин, піразинамід;
з ципрофлоксацином, аміноглікозидами, аспарагіназою, карбамазепіном, препаратами літію, іміпенемом, метотрексатом, хініном – при комбінованому застосуванні з етамбутолом посилюються ефекти та підвищується нейротоксичність вищевказаних лікарських засобів;
з дигітоксином – зниження ефективності останнього;
з дисульфірамом – підвищення концентрації етамбутолу та посилення його токсичності;
з піразинамідом – синергічний вплив на виведення сечової кислоти;
з ізоніазидом при одночасному застосуванні циююспорину А – посилення розпаду циклоспорину А з ризиком відторгнення трансплантата;
з етіонамідом – не рекомендується одночасне застосування етамбутолу з етіонамідом внаслідок фармакологічного антагонізму (препарати краще призначати через день);
з препаратами алюмінію та іншими антацидними засобами – погіршення всмоктування етамбутолу.
Етамбутол змінює метаболізм деяких мікроелементів, головним чином цинку.
Особливості застосування.
Препарат призначати лише у комбінації з іншими протитуберкульозними засобами.
Перед початком та під час лікування етамбутолом слід провести офтальмологічний контроль: обстеження очного дна, внутрішньоочного тиску, рефракції, полів зору, гостроти зору та кольоросприйняття (особливо диференціювання червоного та зеленого, синього та зеленого кольорів).
Необхідно інформувати лікаря про будь-які зміни функції ока.
У пацієнтів з порушеннями функції нирок офтальмологічний контроль необхідно проводити щоденно.
Офтальмологічний контроль здійснюється для кожного ока окремо та для обох разом, оскільки зміни гостроти зору можуть бути односторонніми чи білатеральними. У разі появи змін функції органів зору, для попередження атрофії зорового нерва, лікування етамбутолом слід припинити. Зміни зору зазвичай оборотні, після припинення лікування зникають через кілька тижнів, у деяких випадках – через кілька місяців. У виняткових випадках зміни зору необоротні внаслідок атрофії зорового нерва. При порушенні зору використовують гідроксикобаламін чи ціанокобаламін. Зір відновлюється протягом кількох тижнів чи навіть місяців.
Застосування етамбутолу вимагає проведення постійного моніторингу показників периферичної крові, функціонального стану печінки і нирок.
Лікування етамбутолом може підвищувати концентрацію уратів у крові, що пов'язано з ослабленням виведення сечової кислоти через нирки. З обережністю призначати хворим із підвищеним рівнем сечової кислоти у крові.
При появі побічних ефектів необхідна корекція дози у бік її зменшення, а при неможливості такого кроку – перехід на інтермітуючий прийом препарату (через день або 2 рази на тиждень).
На початку лікування можливе посилення кашлю, збільшення кількості мокротиння.
Для зменшення зазначеної симптоматики призначати вітаміни групи В, відхаркувальні засоби. У хворих із нирковою недостатністю дозу етамбутолу слід зменшити, оскільки препарат накопичується в організмі.
У пацієнтів, які раніше приймали препарати з туберкулостатичною дією, стійкість бактерій до етамбутолу розвивається частіше.
Довготривале чи повторне застосування етамбутолу може призвести до розвитку вторинних інфекцій. При підозрі на інфекцію необхідно звернутися до лікаря.
Якщо симптоми туберкульозу не зникають протягом 2-3 тижнів або відзначається погіршення стану, рекомендується звернутися до лікаря.
Необхідно пройти повний курс лікування препаратом, незалежно від того, наявні чи відсутні симптоми захворювання для запобігання рецидиву чи розвитку резистентності.
Етиловий спирт посилює токсичну дію етамбутолу на органи зору, тому під час лікування слід відмовитися від вживання алкоголю.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Препарат протипоказаний у період вагітності або годування груддю.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
У період лікування не допускається керування автотранспортом та заняття іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.
Спосіб застосування та дози.
Дорослим та дітям віком від 13 років.
Первинне лікування: препарат призначати у дозі 15 мг/кг маси тіла 1 раз на добу.
Повторний курс лікування: препарат призначати у дозі 25 мг/кг 1 раз на добу, потім переходять на прийом препарату у дозі 15 мг/кг 1 раз на добу.
У період, коли пацієнт застосовує препарат у дозі 25 мг/кг маси тіла, рекомендується щомісячний огляд окуліста.
При функціональній недостатності нирок: препарат призначати залежно від показника кліренсу
Кількість переглядів: |