Форма випуску. Водний розчин для перорального застосування.
Фармакологічна група. Вітаміни. Комбінація вітамінів А іD. АТС А 11 СВ.
Фармакологічні властивості. Завдяки поєднанню вітамінів А і D3 прискорюється всмоктування вітаміну D3 в кишечнику. Вітаміни А і D3 діють синергічно, посилюючи свою дію. Нестача вітаміну Аможе призвести до симптомів передозування вітаміну D3.
Поєднання вітамінів А і D3 дозволяє додатково зменшити вірогідність метаболічних розладів, пов'язаних з передозуванням одногочи іншого вітаміну.
Вітамін А відіграє важливу роль у процесі утворення родопсину - пігменту, який сприяє адаптації зору у сутінках. Підвищує резистентність організму до інфекцій. Необхідний для процесів регенерації епітеліальних клітин, особливо клітин слизових оболонок. Вітамін А позитивно впливає на процеси росту молодого організму.
Виконує суттєву роль у процесі формування та утворення необхідної кісткової структури і ростових хрящів. На формування скелета також впливають метаболіти ретиноєвої кислоти, які утворюються в організмі зретинолу.
Вітамін D3 – це природна форма вітаміну D, відома як анти рахітичний фактор. Вітамін сприяє нормальному функціонуванню кишечнику, нирок, пара щитовидних залоз і формуванню кісткової тканини. Виконує суттєву роль в абсорбції кальцію та фосфатів з кишечнику, у транспортуванні мінеральних солей та в процесі кальцифікації кісток. Бере участь у функціонуванні імунної системи. Дефіцит вітаміну D в організмі в період швидкого росту дитини може призвести до рахіту, а у дорослих - до остеомаляції.
Фармакокінетика. Після перорального застосування вітамін Dвідкладається в тканинах і органах, звідки поступово звільнюється. Абсорбція вітаміну D здійснюється в усьому тонкому кишечнику шляхом пасивної дифузії. Після абсорбції з травного тракту піддається гідроксилюванню в печінці інирках, у результаті чого виникає активна форма вітаміну D - кальцитріол, який транспортується специфічними білками-носіями сироватки крові в цільові клітини (кишечник, кістки, нирки); період напіврозпаду у крові становить декілька діб іможе продовжуватись у разі захворювання нирок.
Вітамін А після абсорбції гідролізу ється і у формі ретинолунакопи чується в ентероцитах, звідки після естерифікації переноситься долімфатичної та кровоносної систем. Вітамін А накопи чується в печінці. Носіями вітамінів А і D є білки, головним чином альбуміни.
Вітаміни А і D3 проникають через плацентарний бар'єр і в материнське молоко.
Виводяться з організму сечею і калом.
Вітаміни А і D3 краще всмоктуються у кишечнику зводних розчинів, ніж з масляних.
Показання для застосування. Профілактика рахіту в перші місяці життя.
Профілактика фізичного недо розвинення у немовлят і дітей старшого віку, при станах дефіциту вітамінів А і D. Захворювання шкіри та слизових оболонок (наприклад: псоріаз, іхтіоз, дерматози).
Спосіб застосування та дози. Препарат застосовують перорально, змішуючи у ложці з рідиною (вода, сік, чай, молоко).
Примітка: 1 крапля містить приблизно 580 МО вітаміну А і 290 МОвітаміну D3.
Щоб точно відміряти дозу препарату, необхідно під час закапування пляшечку тримати під кутом 45°.
Дози препарату варто підбирати індивідуально.
Якщо лікар не призначить інакше, профілактично:
- дітям віком від 4-го тижня до 12-го місяця життя - по 2краплі на добу;
- дітям після 12 місяців і до 18 років - по 3 краплі надобу;
- дорослим - по 3 краплі двічі на добу.
Побічна дія. Як правило, не проявляється при застосуванні у рекомендованих дозах.
У разі підвищеної чутливості до вітаміну А і/або D або при довго тривалому застосуванні надто великих доз може призвести до гіпервітамінозуА і D3.
Симптоми гіпервітамінозу: порушення з боку травного тракту (нудота, блювання, запори), втрата апетиту, сухість у порожнині рота, поліурія, запаморочення і головний біль, кістковий та суглобний біль. Може відзначатися підвищення концентрації кальцію в крові і/або в сечі, сечокам'яна хвороба такальцифікація тканин, випадання волося. Довготривале застосування препарату, враховуючи вміст вітаміну А, може бути причиною порушення функції печінки.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату, гіпервітаміноз А і/або D, ниркова недостатність, стани послабленого всмоктуванню.
У разі прийому інших препаратів, які містять вітаміни А, D3, необхідно брати до уваги сумарні дози вітамінів з метою запобігання передозуванню.
Не вживати з іншими препаратами, які містять вітаміни Аі/або D.
Не призначати дітям до 4-го тижня життя через можливість появи підвищеної чутливості до бензилового спирту.
Вагітність і лактація. Перед тим, як застосовувати препарат, слід інформувати лікаря про вагітність або підозрювану вагітність, відносно можливості вживання препарату у періоди вагітності і лактації. Не перевищувати дозу 4 000 МО вітаміну А (6 крапель препарату) на добу.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Проти епілептичні засоби, рифампіцин, неоміцин, холестирамін, рідкий парафін знижують резорбцію вітамінівА і D3. Одночасне застосування з тіазидами підвищує ризикгіперкальціємії. Застосування одночасно з серцевими глікозидами може підсилювати їх токсичну дію. Вітамін А у великих дозах може підсилювати дію пероральних протизсідних засобів. Етретинат підсилює дію препарату.
Передозування. При передозуванні препарату (гіпервітаміноз) можуть проявитися такі симптоми: слабкість, відсутність апетиту, нудота, блювання, запори, неспокій, спрага, сухість у порожнині рота, поліурія, підвищена кислотність шлункового соку, пронос, кишкова коліка, лущення епідермісу, висип, кістковий та суглобний біль. Частими симптомами є: головний біль, депресія, психотичні порушення, атаксія, ступор і втрата маси тіла. Розвивається порушення функції нирок із альбумінурією, еритроцитурією та поліурією, гіпертензією середнього ступеня. Може призвести до порушень функції печінки інирок, сечокам'яної хвороби і кальцифікації тканин, випаданню волосся. Рідко розвивається холестатична жовтяниця.
Лікування після передозування: перервати застосування препарату. Вживати велику кількість рідини. Звернутися до лікаря. Може бути потрібне стаціонарне лікування.
Особливості застосування. Запобігати передозуванню. Обережно застосовувати особам з нирковокам'яною хворобою. Під час вживання слід обмежити кількість їжі, в якій багато вітаміну А (наприклад, у печінці).
Препарат не впливає на здатність керувати засобами транспорту й обслуговувати механічне обладнання.
У місцях зі значною інсоляцією профілактичне застосування вітаміну D не рекомендується через можливе виникнення передозування.
Умови та термін зберігання. Перед застосуванням препарату слід ознайомитися з Інструкцією.
Зберігати у прохолодному (5-15°С), захищеному від світла і недоступному для дітей місці.
Термін зберігання - 2 роки.
Не використовувати після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.