Смерть рідної і коханої людини - це завжди шок, біль і стрес. Чи завжди ми поводимося адекватно з тим, кого спіткала втрата? І як побудувати спілкування з людиною, у якої помер родич? Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Коли у нашого колеги, знайомого або друга помирає близька йому людина, ми часто метушимося, говоримо невпопад або зовсім мовчимо, не знаючи, як реагувати. Наша реакція на смерть - це не вираження співчуття до того, кого спіткала втрата, а відображення нашого власного ставлення до смерті. Ми подумки приміряємо на себе ситуацію втрати близької, і, природно, це викликає страх, збентеження або смуток. Якщо ви не знаходите в собі сил підійти до того, у кого помер родич, і якось висловити своє співчуття, розберіться, що відбувається з вами.
Як висловлювати співчуття?
Неправильні фрази:
«Я розумію, як тобі погано»
«Я можу уявити, як ти переживаєш»
«Я бачу, як тобі важко»
Такі фрази можуть викликати у скорботного різко негативну реакцію і навіть напад істерики. Адже, по суті, як ви, стороння людина, можете знати чи розуміти, що конкретно переживає ваш співрозмовник? Ви не в змозі оцінити ступінь переживання колеги або приятеля. Намагайтеся не говорити того, що може загнати людини в ще більший негатив.
Правильні фрази:
«Коли померла моя бабуся (тітка, батько), для мене це було великим горем»
«Коли хтось помирає, я відчуваю страх (мені не по собі, я впадаю в ступор)»
Намагайтеся через свій власний досвід висловити своє співчуття скорботному, щоб він зрозумів, що ви також проходили через випробування смертю близької людини, переживали подібні почуття і шок. Якщо ви не знаходите потрібних слів - просто обійміть його! Часом мовчазні обійми здатні висловити підтримку краще довгих витіюватих промов.