Вчені говорять про новий тип вигоряння, який є екстремальнішим і може викликати серйозні емоційні розлади.
Дослідження, проведене фахівцями Шеффілдського університету у співпраці з іншими вченими, показало, що люди стали зазнавати нового інтенсивного типу стресу, який був умовно названий експертами моральним вигоранням. Цей тип стресового стану пов'язаний з перебуванням середовищі, цінності якого людина на розділяє.
Професор Каріна Нільсен, завідувач кафедри психології праці Шеффілдського університету, зауважила, що новий тип вигорання є "екстремальнішим" і може викликати сильну психоемоційну напругу, здатну вплинути на психічне, емоційне та фізичне здоров'я, робочу продуктивність, комунікацію та інші аспекти.
Які ознаки морального вигоряння? Професор Нільсен назвала такі ознаки, що людина, можливо, відчуває моральне вигоряння:
1. Відчуття більшої втоми.
2. Постійне відкладання справ, роботи.
3. Відчуття тривоги протягом дня.
4. Неможливість відключитися від роботи, розслабитись.
5. Наявність нав'язливих думок про роботу чи домашні турботи.
6. Уявлення, що все складеться найгіршим чином.
7. Відчуття незацікавленості та відстороненості від роботи, повсякденного життя.
8. Емоційне, розумове та фізичне виснаження.
При вигоранні необхідно взяти паузу, відпустку. Люди часто переживають моральну травму через відчуття, що вони не можуть контролювати різні речі. Але якщо відсутність можливості щось контролювати лякає, потрібно взяти під контроль те, що можна. Для цього слід змінити своє ставлення до кризової ситуації. Замість того, щоб сидіти в страху, запитуючи себе, що в цьому хорошого, потрібно поставити запитання: які позитивні результати? У кризах є мінімум одна позитивна властивість - вони дають досвід і загартування, вчать пошуку рішень з важких обставин.