З випадковим одиничним приступом печії доводилося стикатися практично кожній дорослій людині - проте коли такі напади стають регулярними, можна говорити про розвиток достатньо серйозного захворювання, яке називається гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ).
ГЕРХ небезпечна в першу чергу тим, що викликане нею хронічне запалення слизової оболонки стравоходу може стати причиною специфічних змін в її клітинах (це захворювання називається стравохід Барретта). А такі зміни значно підвищують ризик розвитку раку цього органу.
До сих пір було прийнято вважати, що практично постійне запалення слизової стравоходу у людей, що страждають ГЕРХ, викликається вплив дуже кислого вмісту шлунка і дванадцятипалої кишки, яке при цій хворобі регулярно закидається в стравохід. Іншими словами, запалення при ГЕРХ нібито викликано звичайним хімічним опіком слизової.
Однак вчені з двох американських дослідницьких центрів - університету штату Техас (UT Southwestern Medical Center) і медичного центру при клініці для ветеранів збройних сил США в Далласі (Dallas VA Medical Center) стверджують, що це "класичне" уявлення про фізіологічному механізмі розвитку ГЕРХ є абсолютно неправильним.
Спочатку дослідники моделювали розвиток ГЕРХ у мишей і встановили, що при регулярній дії вмісту шлунка, що має дуже високу кислотність, перші симптоми захворювання з'являлися лише кілька тижнів після початку експерименту.
Це насторожило вчених, так як в разі хімічного опіку його ознаки з'являються дуже швидко - максимум протягом декількох годин. На наступному етапі в експерименті брали участь 12 хворих ГЕРХ, які регулярно приймали препарати (антіантаціди), що знижують кислотність шлункового соку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виразка шлунка: симптоми та лікуванняПісля того як на прохання дослідників учасники припинили приймати препарати, у 11 з 12 випробовуваних хвороба відновилася - але не відразу, а лише через якийсь час. Ретельне обстеження всіх учасників дозволило вченим встановити, що запалення стравоходу виникало через підвищений виділення в слизовій цитокінів, викликаного впливом шлункового соку. Цитокіни є особливими білками, які забезпечують передачу сигналів між клітинами імунної системи.