За словами професора Фазлі Атауллаханова, ризик виникнення тромбозів є у понад 70% важких пацієнтів, які потрапляють в реанімацію.
- Їм відразу призначають гепарин і в більшості випадків дозу підбирають правильно, але приблизно у 30 відсотків вона не спрацьовує. З них у двадцяти триває гіперкоагуляція, значить, дозу треба підвищувати, а іншим, навпаки, зменшувати, щоб запобігти кровотечі.
Крім того, в групі ризику - ті, хто потрапив у стаціонар з коронавірусом і супутніми хронічними венозними тромбозами нижніх кінцівок і таза, з миготливою аритмією і онкологією, додав доктор медичних наук Сергій Царенко.
Атауллаханов зазначив, що освіта тромбозів є нормальним процесом, що захищає організм від втрати крові. Але важкі наслідки настають, коли він дає збій.
- Половина інсультів - це кровотеча в мозок після того, як лопнув сосудик і система не змогла його швидко відремонтувати, - розповів він.
Тромбози стають проблемою при безлічі захворювань, в тому числі вірусних. Так, при грипі подібні ускладнення виникають у одного-двох відсотків хворих, які потрапили в стаціонар. Під час епідемії 2009-го в Нью-Йорку їх частка доходила майже до шести відсотків. У випадку з коронавірусом тромби розвиваються у порядку третини важких пацієнтів.
- Вірус заражає клітини ендотелію, пошкоджує їх, організм відповідає тромбозами. Особливо страждають легені. Але не тільки: тромби зустрічаються повсюдно. У молодих здорових людей COVID-19 протікає зазвичай без ускладнень. У літніх, які страждають різними захворюваннями, реакція на пошкоджені судини гіпертрофована. Тканини легень закриваються для нормального кровотоку, це призводить до тяжких порушень і навіть загибелі, - розповів учений.