Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Ентеробіоз

Категорія: 

Етіологія ентеробіозу


Збудник - гострик. Довжина його становить 0,2-1 см. Самка виділяє яйця.

Епідеміологія ентеробіозу


Джерелом зараження є людина. Паразити селяться в нижньому відділі тонкої кишки і на всьому протязі товстої кишки. Одночасно паразитують кілька сотень і навіть тисяч гостриків. Запліднена самка спускається до анального отвору, виповзає назовні і відкладає 10-12 тис. яєць у періанальних складках і на шкірі промежини. Під дією атмосферного кисню яйця дозрівають за 6-7 год. Унаслідок печії і сильного свербіння хворі розчухують промежину, при цьому яйця потрапляють під нігті. Вони можуть попадати також на постіль, іграшки, у воду, харчові продукти. Зараження відбувається через рот. Сприйнятливість до інвазії висока, особливо в дітей.

Патогенез ентеробіозу


Захворювання починається з механічної дії гостриків на рецептори товстої кишки і періанальної ділянки.
Далі приєднуються запальні зміни, які можуть підсилюватись мікрофлорою. Деяке значення мають токсико-алергічні впливи на організм.

Клініка ентеробіозу


Тривалість інкубаційного періоду становить близько 15 діб. Більшість інвазованих скаржаться на свербіння і печію в періанальній ділянці, частіше вночі. В разі масивної інвазії свербіння нестерпне. У дівчаток гострики можуть заповзати до вульви, що призводить до вульвовагініту і мастурбації. Хворі дратівливі, скаржаться на безсоння, біль голови, розлади функцій кишок. У дітей може розвинутися нічне нетримання сечі. Постійна сверблячка призводить до появи розчухів, садсн, тріщин і піодермії промежини. Результати аналізу крові свідчать про наявність помірної еозинофіли. Ентеробіоз може перебігати безсимптомно.

Діагностика ентеробіозу


Досліджують зскріби з періанальних складок та піднігтьових просторів. їх беруть за допомогою сірника, виструганого у вигляді шпателя, або липкої поліетиленової плівки і розглядають під мікроскопом.

Лікуванню ентеробіозу


Для дегельмінтизації використовують піперазин, пірвіній памоат, мінтезол, комбантрин, вермокс. Обов'язковою умовою є одночасне лікування всіх членів сім'ї і особливо суворе дотримання протягом 1 міс правил особистої гігієни (дітей підмивають на ніч, прасують білизну гарячою праскою тощо).

Профілактика ентеробіозу


Санітарно-гігіснічне виховання дітей. У дитячих садках і яслах систематично оглядають дітей і досліджують зскріби з піднігтьових просторів на наявність яєць гостриків. В епідемічному осередку проводять хіміопрофілактику інвазії вермоксом і піперазином, щоденне вологе прибирання, знезараження дитячих горщиків, стільчаків, іграшок ошпарюванням або 5 % розчином хлорного вапна.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus