Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Рана

Категорія: 

Рана - всяке порушення цілості тканин організму, здійснене внаслідок того чи іншого зовнішнього механічного впливу. Залежно від виду ранячого предмета, його форми та величини, рани поділяють на різані, колоті, забиті, розміжчені, рубані, рвані, кусані, вогнепальні. Всі випадково нанесені рани є первинно інфікованими.

Клніка рани


Клініка залежить від ступеня ушкодження тканин, забруднення рани хвороботворними мікроорганізмами, загального стану організму пораненого тощо. Вирішальну роль у прогнозі щодо перебігу будь-якого ранового процесу відіграють три чинники: біль, кровотеча, зіяння рани. Біль може бути незначним або, навпаки, настільки сильним, що спричиняє розвиток травматичного шоку. Ступінь інтенсивності і небезпечності кровотечі залежить від розміру і кількості поранених судин. При ушкодженні крупних судин смерть може настати за 1-2 хв. Зіяння рани залежить від того, яка тканина ушкоджена, і розмірів самої рани.

Лікування рани


Передусім встановлюють інтенсивність, характер і ступінь небезпеки кровотечі (див ). Відповідно до цього здійснюють заходи для її зупинки. Потім слід зменшити больові відчуття і захистити рану від потрапляння до неї мікроорганізмів. Для цього рану прикривають стерильною серветкою, а шкіру довкола неї очищають від бруду бензином, спиртом, водою. Волосисті ділянки голять. Після цього шкіру навколо рани і рану обробляють 5-10 % розчином йоду спиртовим та накладають асептичну пов'язку. Рана з великою зоною ушкодження потребує детального туалету та первинної обробки. В першу чергу промивають рану стерильним розчином чи розчином антисептиків (етакридину лактат, хлоргексидин), потім накладають асептичну пов'язку. Для зменшення інтенсивності болю використовують 50 % розчин анальгіну чи 1 % розчин промедолу.
Потерпілого негайно транспортують у хірургічний стаціонар. Спершу слід вжити заходів щодо виведення його з шоку. Надалі приступають до первинної хірургічної обробки рани.
При всіх випадкових пораненнях здійснюють екстрену профілактику правця. Для цього використовують протиправцеву сироватку, людський імуноглобулін, анатоксин.
Рани передньої черевної стінки частіше бувають вогнепальні та колото-різані; проникаючі і непроникаючі. У випадках проникаючих поранень значна крововтрата і розвиток перитоніту становлять небезпеку для життя потерпілого. Клінічно поранення органів черевної порожнини, незалежно від розмірів рани, можуть проявлятись загальними ознаками крововтрати (блідість шкіри, загострення рис обличчя, холодний піт) та перитоніту (обмежені дихальні рухи передньої черевної стінки, напруження її м'язів, симптоми подразнення очеревини, відсутність перистальтики).
Лікування - невідкладна операція.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus