Психолог із США Річард Лазарус, який є автором концепції поведінки людини у стресі, розповів, як правильно переживати цей стан.
Про це повідомляє Mental Health Nursing.
Експерт пише про такі способи поведінки:
- Конфронтація є поведінковою активністю, коли людина, яка зіштовхнулася зі стресом, починає екстрено чимось займатися.
Дистанціювання, коли людина знижує важливість виниклої проблеми. У таких ситуаціях люди жартують, знецінюють проблему чи перемикаються на іншу діяльність.
- Самоконтроль, у якому жертва стресу свідомо придушує емоції, приховуючи їхню відмінність від інших.
- Пошук соціальної підтримки. Людина хоче і виконує певні дії, щоб оточуючі знали про проблему, допомогли їй чи дали пораду.
- Ухвалення відповідальності. Такий індивід визнав власну роль виникнення проблем і вважає, що відповідальний за наслідки своїх рішень.
- Втеча-уникнення є повною пасивністю у вирішенні негараздів. Людина починає «жити» у фантазіях, вживати алкогольні напої чи психоактивні речовини.
- Планування стратегій поведінки, що полягає у раціоналізації, плануванні рішень та аналізі ситуації.
- Позитивна переоцінка, при якій людина осмислює стрес, що відбувається, з точки зору того, яку вигоду з цього можна отримати.
На думку Лазаруса, сам індивід оцінює ситуацію і з яким стресом вона пов'язана. Він може співвіднести вплив проблем на власні ресурси. Тому вирішити за людину, в якій ситуації вона перебуває: стресова чи ні, вкрай важко збоку.
Щодо простого способу переживання стресової ситуації: універсальна формула відсутня, але все ж таки є «неправильне» переживання стресу, що полягає в заподіянні шкоди як собі, так і іншим. Якщо людина справляється зі стресом лише за допомогою алкоголю, психоактивних речовин чи насильства, тоді йому варто звернутися до фахівця.