Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Гастрит

Категорія: 

Гастрит - запалення слизової оболонки і глибших шарів стінки шлунка.

Гострий гастрит



Гострий гастрит - поліетіологічна хвороба, зумовлена порушенням харчування, хімічними, механічними, термічними і бактеріальними чинниками. Характеризується дистрофічно-некробіотичним ушкодженням поверхневого епітелію і залоз слизової оболонки шлунка з розвитком у ній запальних змін.
За морфологічними ознаками розрізняють такі форми гострого гастриту: катаральний (простий), некротичний (корозивний) і гнійний (флегмонозний).

Клініка гострого гастриту



Для простого гастриту характерні гострий початок, втрата апетиту, нудота, блювання, відрижка тухлим, відчуття важкості і болю в надчеревній ділянці, запаморочення, загальна слабість, метеоризм, пронос, посилене слиновиділення або сухість у роті. При тяжкому перебігу хвороби підвищується температура тіла, виникає артеріальна гіпотензія, можливий колапс. Язик із сірувато-білим нальотом. Під час пальпації живота біль в надчеревній ділянці підсилюється. При дослідженні крові виявляють нейтрофільний лейкоцитоз. Можливі альбумінурія, олігурія, циліндрурія. Шлунковий сік містить багато слизу; секреторна і кислотоутворююча функція підсилена або пригнічена.

Некротичний гастрит проявляється ознаками гострого ураження слизової оболонки ротової порожнини, стравоходу і шлунка кислотою або лугом: з'являються сильні печія і біль, багаторазове блювання (з слизом, кров'ю), в тяжких випадках - шок, гострий живіт. На обличчі та слизовій оболонці рота можуть бути сліди опіків.

Флегмонозний гастрит трапляється рідко, супроводжується гарячкою, ознобом, безперервним блюванням (кров, гній, їжа) та інтенсивним болем в надчеревній ділянці, збільшенням печінки і селезінки. При дослідженні крові виявляють лейкоцитоз із нейтрофільним зсувом, токсичну зернистість нейтрофільних гранулоцитів, збільшення ШОЕ.

Лікування гострого гастриту



Простий гострий гастрит. Негайно промивають шлунок теплою водою, роблять очисну клізму і дають всередину адсорбуючі речовини (активоване вугілля, полісорб тощо). При вираженому больовому синдромі показані спазмолітичні засоби (атропіну сульфат - 0,5-1 мл 1 % розчину підшкірно, платифілін - 1 мл 0,2 % розчину підшкірно, но-шпа - 2-4 мл 2 % розчину внутрішньом'язово). При колапсі призначають кофеїн, кордіамін, поліглюкін та ін. Хворому рекомендують дотримувати ліжкового режиму протягом декількох днів. В 1-й день хвороби він має утримуватися від вживання їжі, надалі показана дієта № 1.

Некротичний гастрит. Хворого негайно госпіталізують. Промивають шлунок великою кількістю води через зонд (протипоказання - колапс, значна деструкція стравоходу). При отруєнні кислотами до води додають молоко, вапняну воду або палену магнезію; лугами - розведену лимонну і оцтову кислоти. Вживання їжі і води заборонене. Паралельно внутрішньовенно вводять ізотонічний і гіпертонічний розчини натрію хлориду, 5 % розчин глюкози, кров, плазму, білкові гідролізати, вітаміни. Всередину дають 200 г рослинної олії, вершкове масло, збиті білки; надалі призначають дієту № 1. При сильному болю застосовують болезаспокійливі засоби, у тому числі й наркотичні (1 мл 2 % розчину омнопону або 1 мл 2 % розчину промедолу підшкірно). Антибіотики показані в разі приєднання вторинної інфекції. При перфорації шлунка необхідне негайне оперативне втручання.

Флегмонозний гастрит. Лікування в основному зводиться до введення у великих дозах антибіотиків широкого спектра дії. Надалі проводять оперативне лікування.

Хронічний гастрит



Хронічний гастрит - хронічні запальні зміни слизової оболонки шлунка ендогенної чи екзогенної природи. Розвивається після гострого гастриту, при тривалому порушенні харчування (гостра і груба їжа, алкоголь, нестача білка, заліза, вітамінів), дії бактерійних токсинів тощо. У початкових стадіях виникають порушення функції шлунка, пізніше - дистрофічні і запальні зміни слизової оболонки і залоз шлунка аж до атрофії.

За морфологічними критеріями розрізняють такі форми хронічного гастриту: поверхневий, атрофічний (початковий, помірно виражений і виражений), атрофічно-гіперпластичний і гіпертрофічний (гранулярний, проліферативний, гранулярно-проліферативний). Відповідно до етіологічного чинника виділяють екзо- і ендогенний гастрит; за станом секреторної функції - хронічний гастрит з нормальною секреторною функцією, підвищенням її, а також компенсований, або в фазі ремісії, і декомпенсований, або в фазі загострення. Останнім часом розрізняють хронічний гастрит типу А та В. При гастриті типу А патологічний процес, як правило, локалізується в тілі чи фундальному відділі шлунка і супроводжується ранньою прогресуючою атрофією шлункових залоз і секреторною недостатністю аж до ахілії. Хронічний гастрит типу В буває антральним і дифузним. На початку захворювання вражається слизова оболонка антрального відділу шлунка (переважно по малій кривизні). Хронічний гастрит типу В пов'язують з мікроорганізмом Campylobacter pylori (виділений із слизової оболонки шлунка). Трапляється одночасне ураження різних ділянок слизової оболонки шлунка (є ознаки гастриту типів А та В - пангастрит).

Клініка хронічного гастриту



Хронічний гастрит з підвищеною і нормальною секреторною функцією (поверхневий або з ураженням шлункових залоз без атрофії) частіше виникає у молодих чоловіків. Апетит не порушений. Характерні скарги на голодний біль і важкість у надчеревній ділянці, печію, відрижку кислим, інколи спостерігається закреп. Часто приєднується неврастенія. Результати дослідження шлункового вмісту свідчать про гіперацидний стан: шлункова секреція базальна - до 10 мл/год, стимульована (після максимальноїхістамінової стимуляції) - до 35 мл/год. Нерідко спостерігається рясна шлункова секреція в нічний час.
Хронічний гастрит з секреторною недостатністю (як правило, в осіб зрілого і похилого віку) характеризується атрофічними змінами слизової оболонки шлунка і його секреторною недостатністю. Хворі скаржаться на неприємний смак у роті, зниження апетиту, нудоту (особливо вранці), відрижку (повітрям, тухлим), вуркотіння і переливання в животі, важкість, розпирання, тупий біль у надчеревній ділянці, здуття живота, гіперсалівацію, пронос. При тривалому перебігу захворювання спостерігаються зниження маси тіла, гіпопротеїнемія, симптоми гіповітамінозу (згладжування сосочків язика, сухість шкіри, пухкі ясна, стоматит), можливі незначні прояви нормохромної або залізодефіцитної анемії. Часто виникають супутній ентерит, холецистит, дисбактеріоз та ін.

Клінічна картина хронічного гастриту типів А та В характеризується відрижкою, відригуванням, печією, неприємним присмаком у роті, важкістю, тупим болем і печінням у надчеревній ділянці після споживання їжі. Крім того, спостерігаються вуркотіння у животі, метеоризм, пронос, загальна слабість, дратівливість, гіпергідроз кінцівок, розлади функції серцево-судинної системи, рідше - демпінг-синдром. При об'єктивному обстеженні виявляють ознаки гіповітамінозу, зниження маси тіла, блідість шкіри. Язик з білим нальотом біля кореня і відбитками зубів на боковій поверхні. Живіт м'який, здутий; під час пальпації з'являється помірна болючість в надчеревній ділянці (хронічний гастрит типу А) або локальний біль в пілородуоденальній зоні (хронічний гастрит типу В). Диференціальну діагностику проводять з метою виключення виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, дуоденіту, функціональних розладів, раку шлунка.

Лікування хронічного гастриту



Хворим на хронічний гастрит з нормальною і підвищеною секреторною функцією в період загострення рекомендують дієту № 1а, через 7-10 днів - № 16, через стільки ж днів - № 1. При хронічному гастриті з пониженою секреторною функцією показана дієта № 2. При нормальній і підвищеній секреторній функції шлунка призначають холінолітичні (0,2 % розчин платифіліну гідротартрату по 1 мл підшкірно, белатамінал - по 1 таблетці 2-3 рази на день після їди, настойка беладони - по 5-10 крапель 2-З рази на день), спазмолітичні засоби (2 % розчин папаверину гідро хлориду - по 2 мл підшкірно, но-шпа - по 1-2 таблетки 2-3 рази на день, за необхідності - внутрішньом'язово 2-4 мл 2 % розчину), гангліоблокатори (2,5 % розчин бензогексонію по 1 мл підшкірно або по 1 таблетці 3 рази на день) в комбінації з обволікаючими (альмагель, альмагель А - по 1-2 чайні ложки 4 рази на день до їди і перед сном), в'яжучими препаратами (вікалін - по 1-2 таблетки З рази на день із 1/2 склянки води; вікаїр - по 1 таблетці 2-3 рази на день) і стимуляторами регенераторних процесів (метилурацил, пентоксил).

При хронічному гастриті з секреторною недостатністю і больовим синдромом призначають гангліоблокатори (кватерон - по 1 таблетці або по 1 столовій ложці 3 рази на день), спазмолітичні засоби (ганглерон - по 1 капсулі 3-4 рази на день), стимулятори кислотоутворення (сік подорожника, лимонтар, плантаглюцид), в'яжучі і обволікаючі засоби, вітаміни (нікотинову і аскорбінову кислоти, піридоксин, ціанокобаламін). Важливе місце належить ферментним препаратам (панкреатин, панзинорм), психопрофілактиці. В разі виникнення дисбактеріозу кишок показані колібактерин, біфікол, біфідумбактерин тощо.
В фазі ремісії (декомпенсації') при хронічному гастриті із збереженою і підвищеною секреторною функцією призначають маломінералізовану воду без газів (слов'янська, єсентуки № 4, нарзан № 7, боржомі та ін. - по 1/2 склянки за 1-1,5 год до їди, температура води - 45-55 °С). Хворим на хронічний гастрит із пониженою секреторною функцією слід відмовитися від алкоголю, нікотину. Показані мінеральні води (єсентуки) за 15-ЗО хв до їди, вітамінотерапія, фізіотерапія (грілки, діатермія, електро- та гідротерапія), ЛФК.

Варто пам'ятати, що хронічний гастрит із підвищеною і нормальною секреторною функцією розглядають як передвиразковий стан, а хронічний гастрит з пониженою секрецією - як передпухлинний стан.

При хронічному гастриті типу А проводять активну замісну терапію (натуральний шлунковий сік, хлористоводнева кислота, ацидин-пепсин, абомін, дигестал, панзинорм), призначають препарати, що стимулюють секреторну функцію шлунка (гістамін, препарати кальцію, лимонтар), тканинний обмін, трофіку, процеси регенерації (метилурацил, натрію нуклеїнат, препарати нікотинової кислоти, ферменти). Застосування хлористоводневої кислоти за наявності ерозій або в фазу загострення неприпустиме. Якщо порушення травлення і всмоктування викликане ахілічним гастритом, призначають курс лікування анаболічними стероїдами (ретаболіл, неробол). При болю і диспепсичних явищах застосовують церукал, еглоніл, но-шпу, галідор.

З метою підсилення репаративних процесів і як протизапальний засіб призначають сукральфат (вентер). Широко використовують фітотерапію: настій листків подорожника - по 1 столовій ложці або плантаглюцид - по 0,5 - 1г 2-3 рази на день перед 'їдою, настій квіток ромашки, трави деревію, листків м'яти; відвари кореня валеріани, трави звіробою.

При хронічному гастриті типу В основним принципом лікування є знищення Campylobacter pylori. Із антибактеріальних засобів застосовують де-нол - по 1-2 таблетки за ЗО хв до їди протягом 28 днів. Ефективним є його поєднання з іншими антибактеріальними препаратами - тинідазолом - по 0,25 г 4 рази на день протягом 2 тиж, оксациліном - по 0,25 г 4 рази на день протягом 10 днів. У хворих з антральною формою гастриту при загостренні (біль, диспепсичні явища) використовують антихолінергічні засоби: метацин, платифілін, екстракт беладони, гастроцепін. Одночасно призначають антацидні, обволікаючі, в'яжучі засоби: альмагель, альмагель А, фосфалугель, вікалін, вікаїр. При ерозіях і вираженому больовому синдромі холінолітики призначають спочатку підшкірно, а після зникнення болю переходять на таблетовані форми. У фазі ремісії позитивно впливають лужні маломінералізовані води в дегазованому вигляді (боржомі, смирновська, нарзан тощо).

Для лікування хворих на дифузну форму хронічного гастриту типу В з секреторною недостатністю застосовують ті самі препарати, що й при гастриті типу А. У випадку виявлення Campylobacter pylori призначають відповідні антибактеріальні засоби.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus