Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Іценка-Кушинга синдром

Категорія: 

Іценка-Кушинга синдром - симптомокомплекс, який характеризується збільшенням кількості гормонів коркової речовини наднирковиків у крові. Джерела збільшення вмісту гормонів у крові можуть бути як внутрішніми - посилене вироблення їх наднирковиками (ендогенний синдром Кушінга), так і зовнішніми - надходження надмірної кількості глюкокортикоїдів в організм (екзогенний синдром). Ендогенний синдром може виникати внаслідок певних змін у гіпоталамусі, які супроводжуються збільшенням вироблення адренокортикотропного гормону (інфекція, травма, пухлина мозку) або при доброякісних пухлинах наднирковиків.

Клініка Іценка-Кушинга синдрому



Найхарактерніші прояви захворювання - диспропорційне відкладання жиру на тулубі (кінцівки залишаються худими), кругле місяцеподібне обличчя; вугрі, висипання, синці на шкірі та її стоншення, смуги розтягнення на шкірі стегон та нижніх відділів живота; гірсутизм і порушення менструального циклу у жінок; остеопороз, периферичні набряки, артеріальна гіпертензія, виражена слабкість у проксимальних групах м'язів, порушення толерантності до вуглеводів аж до розвитку симптоматичного цукрового діабету, електролітні порушення (гіпернатріємія, гіпокаліємія). Міопатія, порушення толерантності до вуглеводів, остеопороз більшою мірою характерні для ендогенного кушінгоїдного синдрому; гірсутизм, електролітні порушення частіше бувають при пухлинах наднирковиків, периферичні набряки - при центральному гіперкортицизмі. Катаракта і асептичний некроз головки стегнової кістки трапляються, як правило, при екзогенному гіперкортицизмі. Для цих пацієнтів менш характерні ознаки гіперандрогени.

Діагностика Іценка-Кушинга синдрому



Визначають рівень адренокортикотропного гормону в крові (збільшення - при центральному гіперкортицизмі, зменшення - при пухлинах наднирковиків), метаболітів гормонів кори наднирковиків у сечі (кількість їх збільшена). Як правило, при пухлинах наднирковиків відзначається електролітний дисбаланс (збільшення рівня натрію, зменшення - калію) в плазмі крові. Необхідно визначити толерантність до вуглеводів; виконати рентгенографію черепа, хребта, кісток. Диференціальну діагностику проводять з метою розмежування первинного та вторинного гіперкортицизму в умовах ендокринологічного відділення (спеціальні проби з дексаметазоном, метапіроном).

Лікування Іценка-Кушинга синдрому



Променева терапія (дистанційне опромінення гіпоталамо-гіпофізарної ділянки), медикаментозне лікування (парлодел, хлодитан); за показаннями - одно- чи двобічна адреналектомія. Застосовують симптоматичну терапію (гіпотензивні, протидіабетичні препарати, анаболічні стероїди тощо). Лікування проводять в умовах ендокринологічного відділення, за необхідності оперативного втручання - в хірургічному.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus