Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Променева хвороба гостра

Категорія: 

Променева хвороба гостра виникає внаслідок короткочасної дії на організм іонізуючої радіації в дозі, що перевищує гранично допустиму, і характеризується переважним ураженням кровотворної системи. Хворобу можуть спричинити аварійні ситуації, у тому числі на атомних електростанціях, загальне опромінювання організму (множинні пухлини, підготовка до пересадки кісткового мозку). Вплив іонізуючої радіації зумовлює іонізацію і збудження молекул та атомів, а відтак утворення агресивних речовин і радикалів, що викликають ушкодження клітин і тканин. При цьому відбувається насичення організму продуктами білкового розпаду, гемолізинами, гістаміноподібними речовинами, які є токсичними для нього, змінюють нормальний перебіг біологічних процесів, і в першу чергу пригнічують кровотворення в кістковому мозку. Часткове опромінення переноситься людиною легше, ніж загальне.

Клініка гострої променевої хвороби


Клініка гострої променевої хвороби залежить від одержаної дози опромінення.

Розрізняють 4 ступеня тяжкості перебігу хвороби.
Легка форма (І ступінь) виникає внаслідок загального опромінення в дозі 100-200 рад (1-2 Дж/кг),
середньої тяжкості (II ступінь) - 200-400 рад (2-4 Дж/кг),
тяжка (III ступінь) - 400-600 рад (4-6 Дж/кг) ,
надто тяжка (IV ступінь) - понад 600 рад (6 Дж/кг).

Доза опромінення 8000 рад (80 Дж/кг) і вище спричинює розвиток церебральної форми хвороби. Для неї характерне тяжке ураження центральної нервової системи, внаслідок якого через декілька хвилин або годин після опромінювання настає смерть при явищах психомоторного збудження, судом, атаксії, розладах дихання і кровообігу. Токсичну форму променевої хвороби діагностують при дозі опромінення 5000-8000 рад (50-80 Дж/кг). Смерть настає протягом 4-8 днів від отруєння організму продуктами розпаду тканин. Кишкова форма хвороби буває при загальному опроміненні в дозі 1000-5000 рад (10-50 Дж/кг). У таких хворих відзначаються нудота, блювання, ентерит, кишкові кровотечі, тенезми, перитоніт. Тяжкі ураження травного каналу закінчуються смертю протягом 10 днів. Якщо доза гамма-опромінювання менша за 1000 рад (10 Дж/кг), то розвивається кістково-мозкова форма гострої променевої хвороби різного ступеня вираженості. Прогноз у цих випадках залежить від ступеня кістково-мозкової недостатності. За відсутності медичної допомоги смертність коливається від 5 (І ступінь) до 100 % (IV ступінь).

У перебігу гострої променевої хвороби розрізняють такі періоди:
1) початковий;
2) латентний;
3) розгорнутий;
4) відновний.

При II-III ступені уже через 1-2 год після опромінювання виникають нудота, блювання, головний біль, запаморочення, відчуття загальної втоми, тахікардія, аритмія, задишка. Привертають до себе увагу почервоніння шкіри, ін'єкція склер, зниження артеріального тиску. При дослідженні крові виявляють лейкоцитоз, лімфопенію. Період первинної реакції може затягнутися до кількох діб. Потім стан хворого поліпшується. Залежно від дози опромінення латентний період може тривати 3-4 тиж.

У розгорнутій фазі хвороби виділяють такі синдроми: а) геморагічний з крововиливами і кровотечами; б) інфекційно-запальний (пневмонія, абсцес, сепсис); в) виразково-некротичний з утворенням виразок і пухирів на шкірі і слизових оболонках; г) гематологічний. Температура тіла стає гектичною, зникає апетит, з'являється біль у животі, виникає облисіння. При тяжкому перебігу хвороби відновний період тривалий. Поступово відбувається гоєння виразок, нормалізується температура тіла, відновлюється кровотворення.

Діагностика гострої променевої хвороби


Для оцінки ступеня тяжкості хвороби і прогнозу важливе значення мають доза рівномірного гаммаопромінення і вираженість гематологічного синдрому. Уже в перші години спостерігаються лімфопенія і лейкоцитоз, які в розгорнутий період змінюються лейкопенією, гранулоцитопенією, тромбоцитопенією, ретикулоцитопенією, анемією.

Лікування гострої променевої хвороби


При появі перших симптомів хвороби в початковий період для зменшення нудоти і блювання призначають 0,5 мл 0,1 % розчину атропіну сульфату, 1-2 мл 2,5 % розчину аміназину або люмінал в таблетках по 0,05 г. За необхідності атропіну сульфат вводять повторно. Показано вливання рідини (1 л за 4 год), краще застосувати «Трисоль» і 5 % розчин глюкози. При тяжкому ступені променевої хвороби хворі підлягають негайній госпіталізації в спеціалізований стаціонар. Лікування проводять в асептичних умовах. У разі виникнення інфекційно-запальних процесів і сепсису призначають напівсинтетичні пеніциліни, гентаміцин, амікацин. Для боротьби з шоком та інтоксикацією вводять гемодез, реополіглюкін, гідрокортизон, допамін, альбумін. Серцеві глікозиди і судинні препарати застосовують за показаннями. Хворі з вираженим гематологічним синдромом потребують введення еритроцитарної маси.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus