Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Ревматоїдний артрит

Категорія: 

Ревматоїдний артрит - хронічне системне запалення з переважним ураженням суглобів за типом прогресуючого ерозивно-деструктивного поліартриту. Природа захворювання невідома. В патогенезі мають місце імунопатологічні реакції з підсиленою продукцією автоантитіл (ревматоїдного фактора). Ревматоїдний артрит належить до поширених захворювань суглобів і часто призводить до інвалідності у працездатному віці.

Клініка ревматоїдного артриту


Найчастіше хвороба розпочинається поступово - з симетричного ураження дрібних суглобів. Провокуючі моменти - переохолодження, інфекція, травма, інсоляція тощо. Типовим для ревматоїдного артриту є ураження плеснофалангових і проксимальних міжфалангових суглобів II-III пальців кисті. Для суглобового синдрому характерні біль у спокої і під час рухів, ранкова скутість. У 15 % осіб хвороба починається з ураження 1-2 великих суглобів і перебігає як моно- або олігоартрит. Поступово в процес залучаються інші суглоби. При швидко прогресуючому перебігу через 2-З роки втрачається працездатність. Ураження внутрішніх органів спостерігається при вісцерально-суглобовій формі (амілоїдоз нирок, ревматоїдне серце, фіброз легень, плеврит, атрофія м'язів у ділянці уражених суглобів). Ревматоїдний артрит може поєднуватися з деформуючим остеоартрозом. При обстеженні хворого виявляють набряк навколосуглобових тканин, обмеження рухів, інколи ревматичні вузлики. Прогресування хвороби веде до деформації уражених суглобів з підвивихами і контрактурами. Характерне відхилення ураженої кисті в латеральну сторону («ласта моржа»).

Діагностика ревматоїдного артриту


Розрізняють 3 ступеня активності хвороби залежно від інтенсивності прояву суглобового синдрому, скутості, ексудативних явищ, ступеня підвищення кількості лейкоцитів, фібриногену і С-реактивного протеїну, величини ШОЕ. При активності III ступеня, що є найвищою, температура тіла досягає 39 °С, ранкова скутість зберігається весь день, ШОЕ перевищує 40-60 мм/год, наявні ознаки анемії, лейкоцитоз сягає 15 • 109/л. У 70-80 % хворих у крові визначають ревматоїдний фактор, в цьому разі ревматоїдний артрит називають серопозитивним. На початку хвороби на рентгенограмах суглобів визначають остеопороз, звуження суглобової щілини, поодинокі узури. Пізніше відбувається деструкція хряща з множинними узурами, підвивихами і анкілозами. При диференціальній діагностиці виключають подагру, деформуючий остеоартроз, системні захворювання сполучної тканини.

Лікування ревматоїдного артриту


В активній фазі ревматоїдного артриту лікування здійснюють у три етапи. Розпочинають його в кардіоревматологічному стаціонарі, продовжують з включенням реабілітаційних заходів у місцевому санаторії, а завершують у поліклініці. Медикаментозну терапію починають з призначення двох нестероїдних протизапальних препаратів, комбінуючи ацетилсаліцилову кислоту з ортофеном, індометацин з бутадіоном тощо. При цьому клінічного ефекту досягають відносно швидко. Якщо він відсутній, то підключають базову терапію. До базових препаратів відносять препарати золота, D-пеніциламін, амінохінолінові похідні (делагіл), глюкокортикоїди. Клінічний ефект при їх застосуванні настає через 2-3 міс. Найефективнішими вважають препарати золота. Глюкокортикоїди використовують тільки при активності процесу III ступеня, а також тоді, коли інші лікарські засоби виявилися неефективними. Початкова доза преднізолону становить 40-60 мг на добу, його комбінують з протизапальними препаратами. При вщуханні гострих проявів хвороби використовують іонофорез гідрокортизону, електрофорез гепарину, теплові процедури, ЛФК, масаж. Призначають 25 % розчин димексиду із гепарином і гідрокортизоном у вигляді аплікацій. У фазі ремісії або при мінімальній активності процесу хворих направляють на бальнеологічні і грязьові курорти (Одеса, Євпаторія, Хмільник).
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus