Для цього склянку зерен вівса (Не пластівців), промийте теплою водою, засипте в каструлю. Туди ж покладіть дві столові ложки подрібненого сухого або свіжого листя брусниці, дві столові ложки листя або бруньок берези (можна свіжі, або сухі). Залити це все 2 літрами води і залиште настоюватися протягом доби в прохолодному місці.
В іншу каструлю засипте один стакан подрібнених плодів шипшини, залийте склянкою води, доведіть до кипіння, туди ж додати дві столові ложки рилець кукурудзи і дві столові ложки трави споришу. Суміш кип'ятити протягом 15 хвилин, дають настоюватись 45 хвилин, після чого проціджують і додають проціджену суміш з першої каструлі. Настій розлити в пляшки з темного скла і зберігати в холодильнику.
Вживають суміш кожен день, в теплому вигляді за 30 хвилин до їжі, щоранку. 1-й день - 50 г, 2-й день - 100г, 3-й і наступні дні - по 150 г. Тривалість лікування - 10 днів. Даний курс очищення печінки можна повторити через два тижні. Під час проведення курсу очищення вівсом варто відмовитися від тваринної їжі, зокрема від м'яса, ковбаси. Саме хороше час для проведення цього очищення це весняний піст перед Великоднем, осінньо-зимовий різдвяний піст.
Посилення ефекту очищення печінкиДля того щоб очищення печінки було ефективнішим, один раз під час проведення курсу очищення вівсом, добре проводити сліпе зондування жовчного міхура. Ця процедура проводиться наступним чином: половина столової ложки квітів безсмертника, стільки ж кукурудзяних рилець довести до кипіння в склянці води, дати настоятися протягом 30 хвилин. Цей відвар вранці випити натщесерце у теплому вигляді.
Через одну годину прийняти проносне, бажано магнезію або карловарську сіль, попередньо розведену у склянці лужної мінеральної води. Потім теплу грілку покласти на область печінки і прилягти на правий бік. У цей день краще всього відмовитися від їжі, або ж їсти легку вегетаріанську їжу.
Нагадаємо, раніше редакція "Здоров'я" повідомляла про
6 порад для очищення печінки.