Чимало людей перед виходом на вулицю наносять на тіло шар сонцезахисного крему, побоюючись шкідливого випромінювання та його впливу на організм. Але й є ті, які нехтують цим правилом. Чи можна так вберегтись вд меланоми? Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Після нанесення крему ступінь пошкоджень скорочується
Університет Британського інституту дослідження раку та Інституту ракових досліджень попереджають: сонцезахисні креми не рятують від раку шкіри. Незважаючи на крем, УФ-випромінюванню все одно вдається нашкодити генам, що запобігають пошкодженню ДНК.
Ефект УФ був перевірений на двомісячних мишах. У тварин спостерігалася мутація в гені BRAF, що підвищує ризик меланоми. Без сонцезахисного крему відзначалися прямі пошкодження ДНК в пігментних клітинах шкіри. Зокрема, фіксувалися аномалії в гені p53, який зазвичай попереджає ДНК-ушкодження внаслідок УФ-випромінювання.
Після нанесення крему ступінь пошкоджень скорочувався, але все одно вони залишалися на виявленому рівні. За словами фахівців, крему недостатньо. Перебуваючи на сонці, крім сонцезахисного засобу з фактором SPF не нижче 30, необхідно створювати фізичний бар'єр - надягати капелюха з широкими крисами, одяг, окуляри. Якщо є сонячний опік, значить, ДНК в клітинах точно постраждала. З часом це може призвести до раку шкіри.