По-перше, випивай в день не менше 1,5-2 літрів води. Постав на свій робочий стіл або вдома на видному місці дволітрову пляшку води і час від часу роби кілька ковтків.
Дробове питво - дуже важлива умова, адже отримавши за раз 300 мл рідини, ти просто перевантажуєш нирки. Організм не вміє робити запаси: він візьме рівно стільки, скільки йому потрібно в даний момент (30-70мл), а решта просто виведе. Тому випивши за день всього 7 чашок води по 300 мл кожна, ти насправді забезпечиш організм усього лише півлітра рідини. Цього явно недостатньо для ефективної роботи кишечника!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно пити воду: 5 правил питного режимуПо-друге, стеж за тим, щоб твій раціон був багатий клітковиною (овочі, фрукти, крупи, хліб грубого помелу і сухофрукти).
По-третє - обов'язково додай до раціону кисломолочні продукти. Це внесок у бактеріальну флору кишечника. Віддай перевагу кисляку домашнього приготування: консерванти та барвники, «насичуючи» йогурти, кефіри і ряжанки, вбивають до 90% корисних бактерій.
Допоможуть пектиновмісні продукти: печені яблука, морква, гарбуз. Але май на увазі, їх вживання має бути регулярним.