Щоб швидко й ефективно позбутися дискомфорту у шлунку, прийміть поліпшуюючі травлення ферментні препарати. Найвідомішими з таких ліків є "Мезим", "Фестал", "Ензістал", "Панкреатин". Зловживати таблетками не варто, оскільки через звикання шлунок може перестати виробляти власні травні ферменти.
Також можете спробувати скористатися народними засобами, що допомагають впоратися з тяжкістю в шлунку після їжі. Найпростішим і ефективним з них є настій трави деревію звичайного. Він не тільки допомагає зменшити відчуття переповненості в шлунку, але також позбавляє від кольок і печії. Для приготування настою залийте 1 чайну ложку з верхом сухої трави деревію 200 мл окропу. Після закінчення 1 хвилини процідіть настій, трохи охолодіть його і випийте.
Усунути важкість у шлунку можна і за допомогою звичайного кефіру. Вживання цього кисломолочного напою полегшує переварювання їжі і усуває печію. До речі, ваше травлення покращиться, якщо ви заведете корисну звичку - будете регулярно випивати склянку кефіру за півгодини до прийому їжі. Краще всього пити кефір, додатково збагачений корисними ацидофільними паличками або біфідобактеріями.
Треба пам'ятати, що даний спосіб позбавлення від важкості у шлунку підходить переважно здоровим людям. При наявності гастроентерологічних захворювань вживання кефіру має обмеження. Приміром, людям, страждаючим від гастриту з підвищеною кислотністю, панкреатиту і виразкової хвороби, краще взагалі виключити цей кисломолочний напій з раціону. При гастриті зі зниженою кислотністю і коліті, що супроводжується поносом, можна пити міцний кефір (витриманий більше 3 діб), а при коліті, що супроводжується запором - одноденний кефір.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як покращити травленняЩоб не страждати від важкості у шлунку, краще всього не доводити себе до даного стану. Для цього організуйте добове харчування, ретельно пережовувати їжу, виключіть з раціону жирні, смажені, гострі страви, алкоголь і газовані напої, нормалізуйте роботу нервової системи.