Остеопороз кісток - це захворювання скелета, при якому відбувається його деформація. При остеопорозі хребці уплощаются, стають крихкими і можуть ламатися навіть при незначних навантаженнях: легких травмах, ударах, падіннях. Такі переломи дуже погано зростаються і загрожують тривалої нерухомістю і навіть інвалідністю.
У чому ж причини остеопорозу? Наростання кісткової маси у жінок зазвичай відбувається до двадцяти чотирьох років, у чоловіків - до двадцяти семи. Потім починається зворотний процес - зменшення кісткової маси, яке не несе в собі ніякої суттєвої небезпеки, якщо відбувається рівномірно, без збоїв. Однак, часто у жінок після сорока-сорока п'яти років, через вікові зміни в діяльності гормональної системи, кісткова маса починає зменшуватися дуже швидко, стрімко знижуючи щільність кісткової тканини. Це і є основною причиною розвитку остеопорозу, який довгий час може нічим про себе не заявляти.
Особливо схильні до нього худенькі жінки в період постменопаузи, діабетики, люди, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, нирок, печінки, крові, ревматоїдний артрит, і ті, хто регулярно приймає гормональні препарати і деякі види медикаментів. Схильні до виникнення остеопорозу любителі кави і алкоголю, курці і люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Є й спадкові форми остепороза, проте вони, на щастя, поки що зустрічаються досить рідко.
Найсумніше, що остеопороз симптоми має згладжені, розмиті, мало привертають увагу. І про те, що він є, можна раптово виявити лише після того, як кістка буде зламана. Однак, якщо ставитися до стану свого здоров'я з належною увагою, перші ознаки хвороби помітити все ж можна. Основна з них - слабка ниючий біль, який найчастіше з'являється в поперековій або грудній області хребта. Багато хто з нас приписують такий біль втомі - якщо трохи полежати, він зазвичай проходить. Тим не менш, якщо хворобливі відчуття з'являються регулярно, слід насторожитися.
Виявити захворювання можна лише за допомогою єдиного, існуючого нині методу, - кісткової денситометрії, що представляє собою рентгенологічне або ультразвукове вимірювання щільності кісткової тканини. Лікування остеопорозу проходить досить важко. Сучасна медицина ще не розробила універсального і досить ефективного методу боротьби з цим захворюванням. В цілому, вона спирається на прийом препаратів кальцію і знеболюючих засобів у поєднанні з фізичною активністю, масажними процедурами, здоровим способом життя і помірними сонячними ваннами.
Фізичні вправи сприяють збільшенню кісткової маси, масаж покращує кровообіг, а легкий загар дозволяє організму активніше синтезувати наростаючу кісткову масу вітамін D. Добре допомагають у боротьбі з остепорозу біологічно активні добавки - БАДи, значно прискорюють процес одужання. Це биокальций, Біоцинк, соєвий ізофлавон, які використовують разом з іншими, виписаними лікарем, медикаментами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно зміцнити кісткиОстеопороз кісток легше попередити, ніж вилікувати. Профілактика цього захворювання полягає, головним чином, в певному раціоні харчування і здоровому і активному способі життя. Так, фахівці рекомендують жінкам у загрозливому остеопорозом віці замість води пити знежирене або зняте молоко, збільшувати при стресах вживання багатих кальцієм продуктів, їсти якомога більше знежирених йогуртів та сирів. Надзвичайно корисна для профілактики остеопорозу в'ялена риба, сто грамів якої містять три денних норми кальцію. А ось споживання кофеїну слід максимально обмежити, оскільки він перешкоджає поглинанню кальцію організмом. Протипоказано в цьому випадку і куріння, яке теж знижує рівень кальцію. Хорошим способом профілактики остеопорозу є прогулянки на свіжому повітрі і ходьба по сходах вгору. Надзвичайно ефективна в боротьбі з остеопроз і щадна гормональна терапія, яка проводиться в перші п'ять років після настання менопаузи.