На нашому здоров'ї несприятливо відбивається не тільки нестача вітамінів, але і відсутність інших важливих мікроелементів і органічних речовин. Як розпізнати дефіцит білка в організмі? Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Випадіння волосся
Білок - це матеріал для будівництва клітин людського організму, в тому числі і для фолікулів волосся. При дефіциті білків відбувається виснаження цих важливих частинок, фолікули не можуть утримати волосяний покрив, і ми втрачаємо велику кількість волосинок.
Вживання спеціальних вітамінних комплексів не завжди може впоратися з такою проблемою. Тому, в першу чергу, зверніть увагу на своє меню, чи достатньо в ньому продуктів, що містять білок, якщо немає, то обов'язково виправте його.
Швидка втомлюваність
Швидко втомлюєтеся, відчуваєте слабкість, сонливість? Це може вказувати на брак протеїнів, тим більше, якщо ви активно відвідуєте спортзал. Але навіть якщо спорт - це не ваше покликання, постійний дефіцит білка в організмі може сприяти зменшенню м'язової маси. Як наслідок - вашим м'язам буде складно відновлюватися навіть після простих навантажень.
Весь час хочеться солодкого
Може здатися дивним зв'язок між дефіцитом білка в організмі і бажанням поїсти солодке - складно порівняти м'ясо курки, в складі якого багато цієї важливої речовини, і шоколад.
Білки - це калорійна їжа, і їх нестача провокує постійне відчуття голоду, яке ми, в свою чергу, намагаємося заглушити за допомогою простих вуглеводів, до яких відносяться солодощі та випічка.
Постійні захворювання
Білок - це органічна речовина має величезне значення для нашої імунної системи. Брак білка в раціоні може несприятливо відбитися на захисної функції організму.
Якщо ви хворієте часто, і імуностимулятори при цьому не допомагають, не поспішайте в аптечний кіоск, перегляньте своє меню. Одна зайва порція їжі, багатої білками, допоможе вам відчути себе краще вже через кілька тижнів.
Погана концентрація уваги
На нашу увагу прямим чином впливає рівень цукру в крові, який постійно коливається. Раніше медики рекомендували контролювати рівень глюкози за допомогою складних вуглеводів. Нині дієтологи наполягають на раціональному меню, і радять комбінувати в кожній страві вуглеводи, жири і білки.
Останні перешкоджають зайвим запасам глюкози в нашому організмі і сприяють правильному її розщеплення. При такому меню ви завжди будете у відмінній формі.