Що таке алергія?
Щодня кожен із нас стикається з чужорідними для нашого організму речовинами, серед яких віруси, бактерії, харчові продукти, лікарські препарати, промислові викиди. При попаданні будь-якої речовини в організм відбувається процес вироблення антитіл, щоб нейтралізувати вплив чужорідних елементів. Якщо говорити простою мовою, алергія – це реакція імунної системи, що виникає за підвищеної чутливості організму до деяких речовин. Тобто для того, щоб зіткнутися з її неприємними симптомами, іноді достатньо спробувати якийсь екзотичний фрукт або, наприклад, погладити домашню тварину. У цілому на розвиток алергії впливає кілька чинників: генетика, забруднене повітря, неправильне харчування. Все це може спровокувати збій імунної системи та її атаку, при якій відбувається вироблення гістаміну. У свою чергу, саме він і викликає класичні симптоми алергії: свербіж, кашель, висипання.
Типи алергічних реакцій
Існує кілька типів алергічних реакцій. Вони можуть групуватися між собою, поєднуючи кілька типів алергії. Умовно їх поділяють на чотири типи:
- Перший тип алергічної реакції відбувається у відповідь на потрапляння алергену та розвитку чутливості до нього. В організмі відбувається активний викид речовин, які найчастіше викликають алергічну реакцію шкіри та судин. До них відносять алергічний риніт, кон'юнктивіт та інші.
- Другий тип називають цитотоксичним. В результаті утворення в організмі антитіл відбувається пошкодження клітин за рахунок фагоцитозу або активації комплементу. Найчастіше такий тип алергічної реакції відбувається за хвороб крові.
- До третього типу відносять імунокомплексні алергічні реакції. Організм активно атакує свої тканини, приймаючи їх за чужорідні. При цьому розвиваються такі хвороби як системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит та інші аутоімунні хвороби.
- Уповільнені реакції. Вони зустрічаються при контактному дерматиті, туберкульозі тощо. Виникають найчастіше за змін лімфоцитів.
Причини їх появи
Алергени можна поділити на дві категорії. До першої відносяться подразники інфекційного характеру, наприклад, грибкові та бактеріальні. Вони знаходяться всюди: у приміщенні, у воді, у повітрі. Мало хто замислюється над тим, яку шкоду можуть завдати волога на стінах чи земля в кімнатних рослинах. До групи неінфекційних відносяться дещо більше факторів:
- пилок рослин (амброзія, злакові культури);
- побутові алергени (наповнювачі подушок, кліщі);
- епідермальні алергени (пил, лупа, шерсть тварин);
- харчові
- хімічні
- інсектні (після укусу тварин та комах).
Для того, щоб з'ясувати достовірну причину появи алергії, необхідно спочатку спостерігати за тим, що провокує симптоми. Можливо, нещодавно людина скуштувала новий харчовий продукт чи побувала в гостях, де є кіт. Але все ж таки найкраще з появою перших симптомів алергії звернутися до лікаря. Він зможе провести діагностику та призначить низку спеціальних досліджень, які допоможуть встановити точну причину, а також підбере правильне лікування.