Безумовно, точний результат можна отримати, тільки вимірявши АТ, для чого сьогодні можуть використовуватися різні моделі ртутних, механічних, напівавтоматичних і автоматичних електронних сфігмоманометрів. Ці проділи досить широко поширені, але при їх відсутності зробити припущення про рівень артеріального тиску можна, грунтуючись на результатах спостереження за пацієнтом. Думка про те, що можна виміряти тиск за допомогою лінійки і обручки, підвішеної на нитці, глибоко помилково - є багато симптомів, які свідчать про можливу зміну рівня артеріального тиску.
Про можливе підвищення тиску говорить поява сильного головного болю, запаморочення, шуму у вухах, миготіння мушок перед очима. У цьому випадку обличчя пацієнта зазвичай червоніє або набуває багряно-синюватий відтінок, з'являється почервоніння очей, людина відчуває виражене відчуття жару у всьому тілі. При спробі прищепити пульс на променевій артерії в області променевого суглоба (на внутрішній поверхні руки) відчувається виражений опір судинної стінки, і передавити артерію вдається тільки з помітним зусиллям або не виходить взагалі. Пацієнт відчуває виражене збудження, відчуття стискання в грудній клітці, тяжкість в голові.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 3 правила використання тонометраПро можливе пониження артеріального тиску говорить виражена загальна слабкість, блідість шкірних покривів, поява липкого поту і почуття нудоти, поява розпливчастих кіл перед очима. Зміна положення тіла значно підсилює запаморочення, і стан пацієнта погіршується. При спробі промацування пульсу він відчувається дуже слабо, може практично не визначатися або здається ниткоподібним.
Значні коливання артеріального тиску обов'язково вимагають вжиття відповідних заходів і призначення лікування, тому при появі будь-якого з цих симптомів обов'язково слід виміряти тиск за допомогою будь-якого з існуючих тонометрів. При значному відхиленні показників слід заспокоїти хворого, постаратися його укласти і викликати невідкладну медичну допомогу.