Американські вчені з Центрального технологічного науково-дослідного інституту провели ряд досліджень і з'ясували: кмин здатний боротися з мікробами, допомагає впоратися з високою температурою, больовими відчуттями і володіє високою концентрацією антиоксидантів.
Не секрет, що форми кисню, відомі як вільні радикали, провокують окислювальний стрес. Це призводить до порушення нормального перебігу деяких процесів, розвитку атеросклерозу, нейродегенеративних недуг, запалення в організмі, раку і передчасного старіння. У свою чергу, антиоксиданти дозволяють знизити ступінь впливу окисного стресу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кмин та чай приносять користьВ ході аналізу експерти виявили великий вміст корисних фенольних сполук - антиоксидантів в кмину і його здатність повністю захистити від пошкоджень ДНК. Також в нетрадиційній медицині гіркий кмин застосовується для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, як відхаркувальний, сечогінний, загоювального і тонізуючий засіб.
Кмин покращує травлення, особливо при атонії і болях в кишечнику, послаблює процеси гниття і бродіння в шлунку. Насіння входять до складу зборів трав, які мають заспокійливу дію. При бронхітах, розладах шлунка, хворобах жовчного міхура 1-2 чайні ложки насіння кмину заливають 1 склянкою окропу і настоюють 2 години. П’ють по 1/4 склянки 3 рази на день за 20 хвилин до їжі (діти - по 1 чайній ложці).