Аромат кориці походить від ефірних масел, що містяться в корі, званих ціннамальдегідом. Ця речовина має противірусними, антибактеріальними і протигрибковими властивостями.
Кориця також містить велику кількість поліфенольних антиоксидантів, які допомагають захистити організм від хвороб. Вони містяться у фруктах, овочах, травах і спеціях. Було виявлено, що антиоксиданти в кориці мають протизапальну дію. Деякі спеції, включаючи корицю, мають також пребіотіческімі властивостями, сприяють зростанню корисних бактерій і допомагають придушити зростання патогенних. Тому регулярне включення в раціон спецій може допомогти поліпшити здоров'я кишечника.
Кориця також є корисним джерелом марганцю і містить невелику кількість кальцію.
Екстракт кориці вже багато років використовується для полегшення шлунково-кишкових захворювань як в східній, так і в західній медицині. Він був описаний як вторгнень засіб, відоме своїми травними, антимікробними та протизапальними властивостями. У традиційній аюрведичній медицині масло кориці використовується для лікування метеоризму і дисбалансу мікрофлори. Тепло кориці збільшує кровотік і підвищує рівень кисню в крові, допомагаючи боротися з хворобами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кориця спалює зайві кілограми