Покращує травлення. Активні інгредієнти імбиру стимулюють переміщенню їжі зі шлунка в тонкий кишечник, збільшуючи м'язову активність травного тракту. Також вони полегшують стан при здутті живота і метеоризмі. Це може бути особливо корисно для людей з хронічним нетравленням шлунка, відомим як диспепсія.
Бореться з бактеріями. Імбир сприяє здоровій мікрофлорі кишечника, його екстракт може пригнічувати ріст багатьох різних типів бактерій, включаючи кишкову паличку, стафілококи, стрептококи, сальмонели. Також може бути ефективним проти бактерій порожнини рота, що викликають запальні захворювання ясен.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як приготувати смачний імбирний чайЗнижує ризик серцевих захворювань. Завдяки своїм протизапальним компонентам, пряний корінь допомагає знизити рівень ліпідів (жирів) в крові, перешкоджає підвищенню артеріального тиску.
Бореться з раком. Споживання імбиру дозволяє знизити довгостроковий ризик деяких видів раку. Доведено, що його активні сполуки можуть знижувати клітинну активність, яка викликає зміни ДНК, загибель клітин і розростання пухлинних утворень. Зокрема, є підстави вважати, що вони сприяють запобіганню або пригнічення росту лімфом, гепатит, новоутворень кишечника, молочної залози, шкіри, печінки, сечового міхура. Крім того, вони підвищують чутливість пухлин до таких методів лікування, як хіміотерапія і опромінення.
Знімає біль. Володіючи протизапальну та спазмолітичну ефектом, імбир є натуральним знеболюючим при менструальному дискомфорті, мігрені.