допоміжні речовини: парафін білий м’який, спирт стеариновий, пропіленгліколю моностеарат, поліоксил 20 цетиловий ефір, віск бджолиний білий, метилгідроксибензоат (Е 218), пропілгідроксибензоат (Е 216), пропіленгліколь, вода очищена.
Лікарська форма. Крем.
Фармакотерапевтична група. Кортикостероїди для застосування у дерматології.
Код АТС D07A C13.
Клінічні характеристики.
Показання.
Дерматози, такі як псоріаз та атопічний дерматит, для яких показана терапія кортикостероїдами.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до мометазону фуроату або інших компонентів препарату, а також до інших кортикостероїдів.
Спосіб застосування та дози.
Крем наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри 1 раз на день. Тривалість лікування залежить від тяжкості, перебігу захворювання та визначається індивідуально, проте, якщо це можливо, рекомендується надати перевагу переривчастому режиму лікування над безперервною терапією.
Побічні реакції. Локальні побічні ефекти, що асоціюються з мометазоном, можуть включати подразнення шкіри, свербіж, відчуття печіння, поколювання, парестезії, вугровий сип, фолікуліт та ознаки атрофії шкіри. Дуже рідко, як і при застосуванні інших топічних кортикостероїд них препаратів, можуть виникати гіпертрихоз, гіпопігментація, пери оральний дерматит, алергічний контактний дерматит, еритема, мацерація шкіри, вторинна грибкова та бактеріальна інфекція, стрії, пітниця.
У поодиноких випадках при тривалому безконтрольному застосуванні місцевих глюкокортикоїдів можливе виникнення набряків, артеріальної гіпертензії, гіперглікемії, симптомів гіперкортицизму, катаракти, глаукоми.
Передозування.
Симптоми: надмірне або довготривале застосування місцевих кортикостероїдів може призвести до пригнічення функції гіпофізарно-наднирковозалозної системи, що може стати причиною розвитку вторинної недостатності кори надниркових залоз.
Лікування. Показане відповідне симптоматичне лікування. Гострі симптоми гіперкортицизму зазвичай оборотні. За необхідності показана корекція електролітного дисбалансу. У разі довго тривалого застосування рекомендована поступова відміна кортикостероїдів.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Безпека застосування місцевих глюкокортикостероїдів у вагітних не доведена, тому призначення цієї групи лікарських засобів у період вагітності виправдане лише у випадку, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода. У період вагітності препарати цієї групи не слід застосовувати у великих дозах або тривалий час.
Не з’ясовано, чи може місцеве застосування кортикостероїдів внаслідок системної абсорбції призвести до появи їх у молоці матері. Рішення щодо припинення годування груддю або припинення застосування препарату треба приймати з урахуванням необхідності застосування препарату для матері.
Діти.
Препарат може застосовуватися у дітей віком до 12 років і є доречним лише у разі тяжких захворювань, що спричинюють дискомфорт (біль, свербіж), якщо інші методи лікування не ефективні. Однак слід враховувати, що безпека та ефективність його застосування у дітей протягом періоду, що перевищує 3 тижні, не вивчались. Через те, що у дітей величина співвідношення площі поверхні і маси тіла більша, ніж у дорослих, діти піддаються великому ризику пригнічення функції гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи і появи синдрому Кушинга при застосуванні будь-яких інших глюкокортикостероїд них препаратів місцевої дії. За цієї ж причини у дітей вищий ризик виникнення недостатності надниркових залоз при відміні лікування глюкокортикостероїдами місцевої дії. При лікуванні місцевими глюкокортикостероїдами у дітей легше виникають атрофічні зміни шкіри аж до появи атрофічних смуг. Ризик пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи у дітей зростає при нанесенні глюкокортикостероїдів на площі більше 20 % поверхні тіла. Є повідомлення про пригнічення функції гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи, появу синдрому Кушинга, уповільнення росту, затримку набирання маси тіла і внутрішньо черепну гіпертензію у дітей при місцевому застосуванні різних глюкокортикостероїд них препаратів. До числа проявів недостатності надниркових залоз входять низький вміст кортизолу в плазмі і відсутність відповіді на АКТГ-стимуляцію. Внутрішньо черепна гіпертензія призводить до набухання тім’ячка, головного болю, двобічного набряку зорового нерва. Момат крем не слід застосовувати для лікування дерматиту, спричиненого носінням підгузників. Не слід застосовувати крем під оклюзійні пов’язки без консультації з лікарем. Не наносити крем дітям на ділянки шкіри, що знаходяться під підгузниками або під трусами, що не промокають (ефект оклюзійної пов’язки).
Особливі заходи безпеки.
Лікування місцевими кортикостероїдами слід поступово припинити відразу після зникнення симптомів шкірного захворювання. Ця група препаратів не застосовується для профілактики!
Будь-які побічні ефекти, що зустрічаються при застосуванні системних кортикостероїдів, включаючи пригнічення функції кори надниркових залоз, можуть відзначатися і при місцевому застосуванні глюкокортикостероїдів, особливо у дітей молодшого віку.
Особливості застосування.
Якщо під час застосування препарату виникають ознаки підвищеної чутливості, лікування слід припинити і призначити відповідну терапію.
Системна абсорбція глюкокортикостероїдів при місцевому застосуванні збільшується у разі нанесення препарату на великі поверхні тіла. У таких випадках, а також при довго тривалому лікуванні слід дуже обережно застосовувати препарат, особливо у дітей. Слід уникати тривалого застосування препарату на обличчі та інших чутливих ділянках поверхні шкіри.
При розвитку інфекції слід застосувати відповідний протигрибковий або антибактеріальний засіб. Якщо протягом короткого часу не вдається досягти позитивного ефекту, слід припинити застосування препарату до ліквідації ознак інфекції.
Момат крем не призначений для застосування в офтальмології.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Немає даних щодо негативного впливу місцевих глюкокортикоїдів на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Немає даних щодо медикаментозної взаємодії мометазону фуроату, що застосовується місцево.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Мометазону фуроат – синтетичний кортикостероїд, який чинить протизапальну, протисвербіжну та судинозвужувальну дію.
Фармакокінетика.
Абсорбція. Біодоступність мометазону при місцевому застосуванні дуже низька (близько 0,7 %). Абсорбція з поверхні шкіри збільшується при носінні тісного одягу або використанні оклюзій них пов’язок, а також при наявності запалення та інших уражень шкіри.
Метаболізм. Після місцевого застосування мометазону фуроат підлягає інтенсивному метаболізму в печінці.
Екскреція. Місцеві кортикостероїди екскретуються переважно нирками, у незначній мірі – із жовчю. Період напів виведення становить 5,8 години.
Фармацевтичні характеристики:
основні фізико-хімічні властивості: м’який крем білого кольору.
Термін придатності.
2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати при температурі не вище 25 º С.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Не заморожувати.
Упаковка.
По 5 г або 15 г крему в алюмінієвій тубі, в картонній упаковці.