Фармакотерапевтична група. Дерматологічні засоби. Препарати, що сприяють загоюванню (рубцюванню) ран. Код АТС D03А X50**.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат при місцевому застосуванні стимулює регенерацію (прискорює загоювання ран), виявляє протизапальну та дерматопротективну дію, а також антимікробну (антибактеріальну та протигрибкову) дію. Кремова основа забезпечує пом’якшуючу та зволожуючу дію на шкіру.
Декспантенол в клітинах організму людини швидко перетворюється на пантотенову кислоту, яка є складовою частиною коферменту А і відіграє центральну роль в обміні речовин кожної клітини. Пантотенова кислота необхідна для утворення епітелію шкіри і слизових оболонок. При загоєнні ран вона прискорює мітоз і збільшує міцність колагенових волокон.
Хлоргексидину біглюконат – антисептик, що виявляє бактерицидну дію щодо грам позитивних і грам негативних бактерій, наприклад, до штамів Staphylococcus aureus, які є збудниками інфекційних захворювань шкіри. Деякі види Pseudomonas aeruginosa і Proteus vulgaris можуть бути стійкі до хлоргексидину біглюконату. Препарат виявляє антифунгальну дію щодо Candida albicans і деяких інших грибів. При місцевому застосуванні препарат запобігає інфікуванню поверхні ран.
Фармакокінетика. Декспантенол швидко абсорбується шкірою, відразу перетворюється на пантотенову кислоту і поступає в резерв ендогенної пантотенової кислоти. Пантотенова кислота зв'язується з білками плазми (головним чином з b-глобуліном і альбуміном). У здорових дорослих її концентрація в цільній крові становить 500–1000 мкг/мл, а в сироватці крові – близько 100 мкг/мл. Пантотенова кислота не піддається в організмі біо трансформації, а виводиться в незмінному вигляді; 60–70% її виводиться із сечею, а залишок – з калом. Дорослі виділяють 2–7 мг в день, діти 2–3 мг. Пантотенова кислота виділяється також з грудним молоком.
Немає доказів проникнення хлоргексидину крізь непошкоджену шкіру дорослих. Дані про всмоктування хлоргексидину в системний кровоток відсутні.
Показання для застосування. Різні ушкодження шкіри, у тому числі садни, тріщини шкіри, асептичні після операційні рани, шкірні трансплантати, що погано загоюються, трофічні виразки, сонячні та термічні опіки, пухирцеві дерматози (вульгарна пухирчатка, листоподібна пухирчатка, дерматит Дюринга, пемсигоїд Левера), дерматози, що супроводжуються виразками і ерозіями, дефекти епітелію, пролежні, тріщини сосків в період годування груддю. Препарат застосовують також для профілактики променевих ускладнень шкіри після її опромінювання.
При лікуванні ран і опіків препарат застосовують у стадії регенерації (другій фазі процесу загоєння ран).
Препарат застосовують для лікування захворювань шкіри при їх інфекційних ускладненнях, наприклад, вторинно інфікованій екземі, вторинно інфікованому нейродерміті.
Спосіб застосування та дози. Крем застосовують місцево. Дозу препарату встановлюють індивідуально, оскільки вона залежить від площі ураженої ділянки. Крем необхідно наносити тонким шаром один або кілька разів на день на попередньо очищену поверхню ран або запалені ділянки шкіри. Рани або запалені ділянки шкіри можна залишати відкритими або проводити лікування під пов'язкою. Тривалість лікування визначається динамікою загоювання ран, ліквідацією запального процесу, очищенням шкіри та негативними результатами бактеріального або мікологічного аналізу; тривалість лікування залежить від виду та тяжкості захворювання, а також від ефективності терапії та відсутності чи наявності побічної дії. Звичайно препарат слід застосовувати до повного загоювання ран і ліквідації запального процесу. Для профілактики променевих ускладнень шкіри препарат після опромінювання наносять на відповідну ділянку шкіри та навколо неї і втирають легкими рухами у шкіру 2 рази на день протягом 14–30 днів.
Побічна дія. Препарат звичайно добре переноситься; при правильному застосуванні побічні ефекти виникають рідко, але можливо виникнення відчуття легкої печії або алергічних реакцій (свербіж, кропив`янка).
Протипоказання. Препарат не слід застосовувати при підвищеній індивідуальній чутливості до будь-якого з його компонентів.
Препарати з хлоргексидином не можна наносити на перфоровану барабанну перетинку.
Препарат не можна застосовувати для лікування інфікованих ран з рясною гнійною ексудацією в першій фазі процесу загоєння ран. Застосування крему можливе тільки після ліквідації гнійної інфекції та переходу запального процесу у фазу регенерації.
Препарат не слід застосовувати при алергічних захворюваннях та гемофілії.
Передозування. Передозування препарату малоймовірно; випадки передозування не відомі.
Особливості застосування. Крем призначений тільки для зовнішнього застосування на поверхню ран та шкіру. Слід уникати його попадання в очі. При потраплянні крему в очі їх треба промити водою.
Слід запобігати внутрішньому прийому препарату. Якщо пацієнт помилково прийняв усередину велику кількість препарату, необхідно промити шлунок водою та прийняти активоване вугілля.
Великі за площею, сильно забруднені та глибокі рани, а також рани, що виникли від укусів та проколів, потребують лікарського втручання (небезпека правця). Якщо розміри рани протягом 10–14 днів залишаються великими або рана не загоюється, слід переглянути призначення препарату. Це необхідно також, якщо має місце сильна пери фокальна гіперемія, рана негадано набрякає, з’являється сильний біль, посилюється гнійна ексудація або ушкодження супроводжується гарячкою (небезпека сепсису).
Вагітність і лактація. Препарат можна застосовувати у період вагітності та при годуванні груддю. Але слід уникати застосування крему на великих поверхнях шкіри. Якщо крем наносять на тріщини сосків у період годування грудьми, то перед годуванням дитини залишки крему необхідно прибрати за допомогою чистих м’яких серветок, а соски і шкіру біля сосків обмити теплою кип’яченою водою.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат не слід застосовувати разом з іншими антисептиками, оскільки це може призвести до інактивації хлоргексидину або їх антагонізму.
Декспантенол може підсилювати дію деполяризуючих міо релаксантів (суксаметонію хлориду, декаметонію броміду) і зменшувати дію недеполяризуючих міо релаксантів (тубо курарину хлориду) в зв’язку зі здатністю стимулювати синтез ацетилхоліну.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 15оС до 25оС. Не заморожувати. Зберігати у недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 2 роки.
Умови відпуску. Без рецепта.
Упаковка. По 30 г у тубах. 1 туба у пачці.
Виробник. ВАТ «Київ медпрепарат».
Адреса. Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 139;