Здатність пізнавати нове не визначена природою раз і назавжди. Її можна тренувати, розвивати, покращувати. Вчені називають це "когнітивні навички". До них відноситься здатність отримувати, розуміти, запам'ятовувати і використовувати інформацію, а це по суті і означає - бути розумним. Ці хобі допомагають стати розумнішими самим приємним і цікавим вам шляхом.
1. Читання
Не тільки серйозні книги роблять читача розумнішими. Звичайно, читати велику літературу приємно і корисно, але навіть читання фантастики або - що звучить найдивніше - новин сприяє особистісному розвитку.
Читаючи, ви фантазуєте і співпереживаєте героям книги або навіть зведення пригод, виносите свої судження, приймаєте ту чи іншу сторону. Ви задаєте собі питання, хто тут правий, а хто ні, хто - позитивний герой, а хто - негативний. Ставите себе на місце героїв, думаєте, як вчинили б в цій ситуації і як все можна було б виправити.
А ще - розумієте, що все не так однозначно, що буває важко відрізнити "хорошого хлопця" від поганого, тому що люди набагато складніші, ніж певний типаж, до того ж вони можуть заплутатися в клубку обставин, бажань і мотивацій. Це допомагає розібратися в системі власних цінностей.
2. Навчання гри на музичних інструментах
Недавні дослідження показали, що навчання музиці робить розумнішими і дітей, і дорослих. А все тому, що музикування розвиває пам'ять, здатність міркувати і вирішувати поставлену задачу.
Все це завдяки тому, що під час занять музикою розвивається вміння інтегрувати інформацію, яку ви чуєте (мелодія), бачите (нотний запис) і отримуєте через дотик (клавіші, струни чи інші частини інструменту). Розвиваючи свої здібності до імпровізації, ви досі використовуєте пам'ять, але вже не покладаєтеся тільки на неї, створюючи нові послідовності нот і акордів, нові ритми.
3. Вивчення іноземної мови
Це покращує вашу пам'ять, оскільки ви змушуєте мозок запам'ятовувати нові слова і граматичні правила і застосовувати їх на практиці. Це також покращує ваші здібності до прийняття рішень, оскільки вам доводиться вибирати, яке слово використовувати в тій чи іншій ситуації (оскільки у слів є смислові нюанси і оскільки одні й ті ж слова можуть означати різні речі в різних мовах).
4. Комп'ютерні відеоігри
Ваша мама права тільки наполовину, кажучи: "Ось, сидять весь день за комп'ютером, краще б книжку почитала".
Займати весь вільний час іграми, звичайно, не варто, але в розумних межах ігри корисні, так як тренують швидкість реакції і здатність розуміти поставлене завдання і вирішувати його швидко і ефективно.
5. Регулярні спортивні тренування
Вчені виявили, що під час вправ на витривалість (таких як ходьба, біг підтюпцем і плавання) організм виробляє молекули білка ірізіна, який активує гени, що беруть участь в процесі пізнання, і збільшує синтез нейротрофического фактора мозку (BDNF) - білка, який стимулює зростання нових клітин мозку. Дослідники вважають, що це веде до поліпшення розумових процесів.