"Комунікативні навички" доволі цікава тема і комплексна. Зазвичай "складні" незручні питання транслюють якийсь негативний стереотип, який "прив'язаний" до вашого виступу або аргументації. Найголовніше правило - це нейтралізувати негатив якомога швидше, бо в іншому випадку ваш співрозмовник обов'язково повторить його знову, і подальше спілкування ризикує стати некерованим.
Контраргументування: як навчитися?
Фахівці в області риторики пропонують використовувати таку техніку: розділіть вашу відповідь на дві частини. Спочатку проговоріть почутий негативний стереотип. При цьому Ви можете його: - раціоналізувати - Знищити викликом - Змінити точку зору на нього - Порівняти з еталоном
У другій частині своєї відповіді ще раз логічно обґрунтуйте свій виклад. Іноді буває досить повторити стереотип одним з описаних нижче способів, і друга частина відповіді вже не знадобиться.Що робити, коли існує стійке упередження проти ваших доводів? Переконувати безглуздо. Краще буває не сперечатися.Тобто буває корисно прямо назвати негативний стереотип, проговорити його вголос, погодитися з запереченнями в прямому сенсі слова. Загальні схеми відповіді:
Так ви праві! Але що ж у цьому поганого? Так ви праві! І більш того, це набагато гірше, ніж ви думаєте. Але саме в цьому і полягає перевага. З цим ніхто не сперечається! Але ...
Змінюємо точку зору. Суть даного прийому - щоб змінити точку зору. На відміну від прийому "раціоналізування" (де ми буквально погоджуємося з негативним стереотипом), тут ми дивимося на нього під іншим кутом зору. Так, фрази: "стакан наполовину порожній" і "стакан наполовину повний" - формально означають одне і те ж, але щодо стереотипу - це різні ситуації. Безумовно, цей прийом вимагає кмітливості, жвавості розуму, винахідливості.
Зустрічний виклик. Використовується в дуже екстремальних ситуаціях, наприклад, при спілкуванні з натовпом. Відповідь на складне питання в такому випадку полягає, як правило, з двох частин. У першій частині відповіді зустрічним викликом "грунт вибивається з-під ніг нападника", і тільки в другій частині починається логічне виклад відповіді.