Вчені Університету штату Айова з'ясували, що гормон ситості, званий холецистокинином, сприяє зменшенню ризику розвитку хвороби Альцгеймера - важкої форми деменції, що не піддається лікуванню і приводить до смерті.
Дослідники проаналізували дані, отримані при обстеженні 287 чоловік в рамках проекту Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative (ADNI). Холецистокінін був виявлений в тонкому кишечнику, де гормон сприяє поглинанню жирів і білків, і гіпокампі - ділянці мозку, яка бере участь у формуванні емоцій і процесі переходу короткочасної пам'яті в довготривалу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Популярні міфи про онкологічні захворюванняВиявилося, що у тих, у кого рівень гормону був вищим, ризик розвитку помірного когнітивного порушення - попереднього хвороби Альцгеймера стану - знижується на 65%. При збільшенні вмісту потенційно токсичного для мозку тау-білка холецистокінін більше не впливав на порушення пам'яті.
Вчені планують вивчити, який саме раціон харчування сприяють підвищенню рівня гормону ситості в організмі людини. Це дозволить розробити методи лікування хвороби Альцгеймера або загальмувати її прогресування.
Сьогодні цією формою деменції хворіє більше 26 мільйонів осіб, і очікується, що до 2050 року їх число стане в чотири рази більше. Поступово у пацієнтів відбувається втрата довготривалої пам'яті, виникають порушення мови і когнітивних функцій.