Більшість з цих мікроорганізмів дослідникам були давно відомі. Однак, деякі мікроби виявилися такими "невловимими", що виявити їх вдалося тільки за допомогою найсучасніших генетичних методів.
Дослідження допоможуть створити повну "карту" травної системи людини. Чи дозволять зрозуміти, як вона впливає на наше здоров'я, як виникають хвороби кишечника і шлунка, - каже доктор Тревор Лоулі з Інституту Сангера в Хінкстон.Читайте також: У Чумацькому шляху тисячі нових зірок
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Депресію провокують бактеріїБільшість мікроорганізмів, що живуть у нас в кишечнику є корисними. Вони беруть участь в обміні речовин, формують імунітет. Дослідження показують, що худі люди в середньому мають різноманітнішу і здоровішу мікрофлору. При цьому жирна їжа провокує розмноження бактерій, що прискорюють розвиток ожиріння і раку прямої кишки.
Як вчені визначають "мікробний" склад кишечника? Беруть і аналізують якийсь "суп", що складається з ДНК всіх, хто живе в ньому мікроорганізмів (метагеном). Британські генетики вивчили і порівняли приблизно 12 тисяч різних зразків такого "супу". З цих метагеномів вони відтворили приблизно 40 тисяч повних і ще 52 тисячі часткових геномів бактерій. Потім порівняли їх з уже відомими зразками. В результаті виявилося, що майже дві тисячі з них були невідомі вченим. Багато з них були знайдені в зразках мікрофлори жителів Південної Азії і Африки.
Така регіональна специфіка, як вважають вчені, особливо важлива при аналізі поширення хвороб шлунка і кишечника.