Вегетосудинна дистонія не рахується окремо взятим захворюванням. Під нею мається на увазі сукупність різних симптомів, що вказують на те, що з вегетативною нервовою системою людини не все гаразд. Поговоримо про це докладніше.
Залежно від функцій нервова система людини ділиться на дві "частини" - соматичну і вегетативну системи. Робота соматичної системи пов'язана з нашими переміщеннями в просторі. Вона регулює роботу скелета і м'язів. Вегетативна система регулює обмін речовин і "диригує" злагодженою роботою всіх внутрішніх органів. Порушення вегетативної нервової системи тягнуть за собою проблеми з існуванням - людина не може нормально їсти, спати, ходити в туалет, займатися сексом. При цьому вегетативна система поділяється на два відділи - симпатичний і парасимпатичний, які відповідають за зв'язок із зовнішнім світом і обумовлюють наші реакції на навколишнє оточення.
Симпатичний відділ відповідає за звуження судин. У дискомфортній ситуації, в разі загрози активізує саме симпатика - судини звужуються, все всередині стискається, серце починає скорочуватися частіше, підвищується тиск, і ми відчуваємо напругу.
Парасимпатичний відділ включається, коли обстановка розташовує до спокою. Судини в цей момент розширюються, обмінні процеси і серцевий ритм сповільнюються, м'язи розслабляються.
Фахівці говорять про вегетосудинну дистонію, коли помічають неполадки в роботі симпатичного і парасимпатичного відділів. Судини раптом починають розширюватися і звужуватися без всякої на те причини. У разі симпатичних порушень довільно підвищується тиск і б'ється частіше серце, розширюються зіниці і відбуваються часті позиви до сечовипускання. При парасимпатичних збоях тиск, навпаки, знижується, виникає запаморочення, людина відчуває, що їй не вистачає повітря.
Особлива складність в тому, що при вегето-судинній дистонії ці кризи часто бувають змішаними: у людини спостерігаються порушення як симпатичні так і парасимпатичні. Такий пацієнт може поскаржитися лікарю на болі в серці, запаморочення, холодні кінцівки, нудоту вранці і безсоння.
Ось які рекомендації дають лікарі при синдромі ВСД:
- Доведіть до мінімуму або зовсім припиніть вживання алкоголю, кави і енергетичних напоїв.
- Не паліть
- Частіше гуляйте при денному світлі - це принципово важливо
- Відвідуйте спортзал, але обережніше вибирайте фізичні навантаження. Високоінтенсивні заняття з різкими рухами, а також вправи догори ногами не підійдуть. Ідеальні: плавання, йога, пілатес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харчування при вегето - судинній дистонії