Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Рак стравоходу

Категорія: 

Рак стравоходу в загальній структурі злоякісних пухлин посідає 11-12-те місце (12-16 % випадків). Чоловіки хворіють у 5-6 разів частіше, ніж жінки. У виникненні пухлини певну етіологічну роль відіграють тривале споживання надто гарячої, грубої їжі, міцних алкогольних напоїв, зловживання палінням тютюну. Все це призводить до передпухлинних змін стравоходу (лейкоплакій, езофагіту), на тлі яких і виникає рак стравоходу.
Найчастіше рак уражує середню і нижню третину стравоходу (до 85 %). За формою росту пухлини розрізняють екзофітний (поліпоподібний, блюдцеподібний) і ендофітний рак (виразково-інфільтративний, стенозуючий). Відповідно до морфологічної характеристики раку стравоходу його поділяють на плоскоклітинний, залозистий і недиференційований.

Клініка раку стравоходу


До ранніх ознак раку стравоходу належить дисфагія - утруднене просування їжі по стравоходу. Дисфагія розвивається поступово, в міру росту пухлини і звуження стравоходу. На початку захворювання з'являються утруднення під час ковтання грубої їжі, хворі мусять запивати її водою. Згодом з великими труднощами проходить рідка їжа, зрештоюнастає час, коли хворий не може зробити ковток води. Через голодування хворий швидко худне. Ознаками раку стравоходу є також неприємні відчуття і біль за грудиною під час їди. В разі значного поширення процесу і появи віддалених метастазів (у печінці) спостерігаються загальна слабість, виснаження, розвивається недокрів'я.

Діагностика раку стравоходу


Діагностують рак стравоходу за даними рентгенологічного дослідження та езофагоскопії з біопсією. При рентгенологічному дослідженні екзофітна форма росту пухлини проявляється дефектом наповнення з нерівними, зазубреними контурами. Перистальтика на рівні пухлини відсутня. При інфільтруючій формі росту стінка стравоходу ригідна, його просвіт звужений, перистальтика відсутня, складки слизової оболонки згладжені. Вище від звуження спостерігається ділянка розширення стравоходу.
Під час езофагоскопії виявляють ракову пухлину ціанотичного кольору, яка інколи кровоточить. Нерідко спостерігається виразка з щільними ригідними краями і сірим дном. Гістологічне дослідження біоптатів дає змогу поставити остаточний діагноз.

Лікування раку стравоходу


Основним методом лікування раку стравоходу є хірургічний. Вибір обсягу операції залежить від локалізації пухлини, поширеності процесу і загального стану хворого. При локалізації пухлини в абдомінальному і нижньогрудному відділі стравоходу проводять одномоментну резекцію стравоходу і кардії з накладанням внутрішньогрудного анастомозу. У випадках ураження середньо- і верхньогрудного відділів стравоходу показана екстирпація його за Тореком. Через 3-6 міс проводять 2-й етап операції - пластику стравоходу. При раку шийного відділу стравоходу перевагу надають променевій терапії. З метою поліпшення віддалених результатів лікування останнім часом застосовують комбінований метод, який включає передопераційну променеву терапію та радикальну операцію. Паліативною операцією при поширеному процесі й дисфагії є гастростомія. За наявності протипоказань до радикальної операції (передусім з боку дихальної і серцево-судинної систем) проводять променеву терапію.

Прогноз при раку стравоходу


Нелікований рак стравоходу прогностично несприятливий. Після радикального лікування 5-річна тривалість життя хворих з І-II стадіями раку становить понад 50 %.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus