Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Вовчак червоній (еритематоз)

Категорія: 

Вовчак червоній (еритематоз) - хвороба невідомої етіології, яку відносять до дифузних уражень сполучної тканини. В патогенезі можуть мати значення фокальні вогнища інфекції, лікарські засоби (антибіотики, апресин, сульфаніламідні препарати, сироватки, вакцини), фізичні чинники (ультрафіолетове опромінення, сонячна радіація, охолодження), спадкова схильність. У відповідь на вплив цих чинників в організмі розвиваються автоімунні (автоагресивні) процеси. Розрізняють такі клінічні варіанти червоного вовчака: а) хронічний (дискоїдний, дисемінований, типу поверхневої еритеми); б) системний з гострим, підгострим і хронічним перебігом.

Дискоїдний вовчак


Дискоїдний вовчак розпочинається поступово, без суб'єктивних відчувань. Переважно на обличчі з'являються поодинокі або множинні еритематозні бляшки з чіткими контурами яскраво-червоного кольору, схильні до периферичного росту і злиття. Іноді на щоках і спинці носа утворюються вогнища, які за формою нагадують метелика. Згодом вогнища ущільнюються, на їх поверхні з'являються лусочки (гіперкератоз), які щільно прилягають до шкіри і погано знімаються, при цьому виникає болючість. Перебіг хронічний, тривалий. У центрі вогнищ згодом формуються ділянки рубцевої атрофії, і тоді вони набувають (іюрми диска з трьома зонами: в центрі - рубцева атрофія, далі - інфільтративно-гіперкератотична зона і по периферії - еритематозна. За відсутності інфільтрації й атрофії еритема є поверхневою.

Лікування дискоїдного вовчака


Протималярійні препарати (делагіл, плаквеніл) - по 1 таблетці 2 рази на день циклами по 5-10 днів з перервою 2-3 дні (існують й інші схеми). У випадках дисемінації їх комбінують із мінімальними дозами кортикостероїдних препаратів (2-3 таблетки на добу). Застосовують також нікотинову кислоту, плазмол, ціанокобаламін. Для місцевого застосування найефективнішими с фторовані кортикостероїдні мазі, які наносять під оклюзійну пов'язку (синафлан, флуцинар. фторокорт, лоринден, целестодерм).
Профілактика. Уникнення сонячного опромінення та перебування на морозі, застосування фотозахисних кремів («Щит») чи мазей (10 % метилурацилова, фенкортозоль). Ці заходи сприяють запобіганню рецидивам. Дискоїдний дисемінований червоний вовчак може трансформуватися в системний.

Системний вовчак


Системний вовчак - різновид червоного вовчака, який характеризується тим, що в патологічний процес крім шкіри тією чи іншою мірою залучаються всі органи і системи: розвиваються ураження серцево-судинної системи (міокардит, ендокардит, перикардит); «вовчаковий нефрит», перебіг якого значною мірою визначає прогноз хвороби; гепатолієнальний синдром, інтерстиціальна пневмонія, ураження суглобів, збільшення лімфовузлів, зміни в крові (виявлення клітин червоного вовчака, збільшення ШОЕ, ознаки анемії'). Хвороба розпочинається гостро, підгостро або поступово. Підвищується температура тіг.з, з'являються загальна слабість, втомлюваність, біль у суглобах, м'язах, серці, голові, зменшення маси тіла. На шкірі обличчя часто спостерігається еритема у формі метелика. Еритема може з'являтися і на інших ділянках, схильна до злиття. Можуть бути телеангіектазії, вузлики, пухирі, крововиливи. Характерна поява еритематозно-телеангіектатичних васкулітів на долонях і кінчиках пальців кистей. Такі хворі підлягають стаціонарному обстеженню і лікуванню.

Лікування системного вовчака


Лікування полягає в призначенні великих доз кортикостероїдних препаратів з поступовим їх зниженням у разі поліпшення стану хворого.
Профілактика рецидивів - уникнення сонячного опромінення, охолодження, приймання деяких лікарських засобів (стрептоміцин, антибіотики групи пеніциліну, гідралазин, ізоніазид, сульфаніламідні, протизаплідні засоби, гризеофульвін, тетрациклін), санація хронічних вогнищ інфекції.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus