Печінка є найбільшою залозою тіла людини і досягає маси 1,2-1,5 кг. Вона виконує безліч різноманітних функцій, починаючи від вироблення жовчі, знешкодження різних токсичних речовин і закінчуючи синтезом білків організму (наприклад, альбуміну). У разі, якщо печінка стає збільшеною, необхідне детальне обстеження організму з метою пошуку причин, визначення діагнозу і вірною тактики лікування.
Яка ж потрібна дієта при гепатиті?
У країнах СНД дієта для печінки розроблена дієтологом Певзнером і відома як лікувальний стіл 5 і 5а. Крім захворювань печінки цей стіл також призначається при хронічному холециститі, панкреатиті, жовчо-та сечокам'яній хворобі, подагрі і деяких інших хворобах. Дієта №5 показана під час ремісії хронічного гепатиту або в процесі одужання, а №5 а - при гострих формах і в період загострення хронічного гепатиту.
У будь-якому випадку, їжа повинна бути смачною, так як при гепатитах страждає апетит, теплою, легкозасвоюваною, з підвищеним вмістом білка, вітамінів, мінералів, клітковини і обмеженням жирів (особливо тваринного походження) і продуктів, які викликають посилення виділення травних соків. Кратність прийому їжі-5-6 разів протягом дня з інтервалом в 3-4 години. Постійно дотримуватися таку дієту за умови збалансованості раціону можна довго, наприклад, 1 рік і більше.
За способом приготування забороняється - все смажене, копчене, "ненатуральне", з гострими спеціями, мариноване, консервоване (крім варення), дозволяється - все відварне, приготоване на пару, тушковане, запечене в духовці; м'ясо і рибу переважно варити. Забороняються: алкоголь; печінка, мізки; жирні баранина, свинина, гуска, качка; бобові; цибуля; оцет, гірчиця, перець, хрін та інші гострі приправи; горіхи; кава, какао, шоколадні цукерки, шоколад; морозиво; жирні тістечка, торти.
Дозволяються: яловичина, курка, телятина, нежирна риба у відварному або тушкованому вигляді; овочі, фрукти, квашена капуста; круп'яні, молочні і овочеві супи; борошняні вироби, крупи; молоко і кисломолочні продукти; солодощі: мармелад, пастила, натуральне варення, мед. Обмежуються: яйця (омлет не більше 2-3 разів на тиждень); сир; нежирні види ковбас; вершкове масло (до 50-70 гр.); жирна риба, ікра; помідори.