Основою гематогену є оброблена спеціальним чином кров великої рогатої худоби. Для поліпшення смакових якостей в нього також можуть додаватися: патока, мед, шоколад, цукор і згущене молоко. В описі зазначений позитивний вплив на систему крові (за рахунок вмісту заліза в зв'язаному стані), загальнозміцнююча дія, можливість покриття частини добової потреби в амінокислотах за рахунок даного продукту і вміст вітамінів А і С.
Показаннями до застосування гематогену є: анемії, пов'язані з нестачею заліза, прикордонні стани - попередні хвороби, захворювання, пов'язані з втратою крові.
Але на ці, цілком вагомі позитивні якості є також і ряд істотних мінусів, а саме:
Через вміст чужорідного білка, люди споживаючі гематоген, можуть зіткнутися з алергічними реакціями.
В даний час є багато різних препаратів заліза, які набагато краще справляються із заповненням цього мікроелемента.
Ну і, мабуть, найважливіше, гематоген - висококалорійний! Близько 340-360 ккал на 100 г продукту.
Для порівняння, це приблизно шоста, а то і п'ята частина добового раціону середньостатистичної жінки. І це в 100 грамах! Крім того калорійність гематогену обумовлена практично повністю «швидкими» або легкозасвоюваними вуглеводами.
Також гематоген протипоказаний особам, які хворіють на цукровий діабет, ожиріння, вимагає обмеження в прийомі дітям, а також, як біологічно активна добавка, протипоказаний для прийому особам з онкологічними захворюваннями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британська грибна дієта: як на ній схуднутиПоведемо підсумки: гематоген не найкращий вибір для лікування залізодефіцитної анемії. При невираженому зниженні заліза можна додавати в їжу продукти, які його містять - червоне нежирне м'ясо (яловичина, телятина), печінку, яйця. З рослинних продуктів, що містять залізо можна виділити практично всі бобові, шпинат, петрушку.
Також гематоген навряд чи послужить хорошу службу тим, хто стежить за своєю фігурою, кажуть дієтологи.
У дієтах, спрямованих на схуднення, зменшений вміст «швидких» вуглеводів і таких продуктів, як згущене молоко і мед там бути не може. Тому тягу до солодкого краще заглушити однією-двома порціями фруктів або ягід в день (близько 180-250 г одна порція), в яких міститься набагато більше вітамінів і мікроелементів, в крайньому випадку - морозивом або парою зефірок.