Як свідчать останні медичні дослідження, запалення слизової оболонки шлунка викликається бактерією Helicobacter pylori. Спровокувати розвиток цієї хвороби може і наше безвідповідальне ставлення до харчування.
Перш за все, харчування при гастриті має бути
регулярним. Не можна допускати занадто великих проміжків між перекусами. Їсти потрібно як мінімум 5 разів на день, через кожні 3 години. Порції повинні бути невеликими, приблизно 300 грамів на одне прийняття їжі.
Гастрит буває двох типів: зі зниженою кислотністю та з підвищеною кислотністю. У першому випадку слід їсти продукти, що стимулюють вироблення шлункового соку. А в другому випадку такі продукти потрібно повністю виключити. Саме тому так важливо не призначати собі дієту самостійно, а проконсультуватися з лікарем і пройти всі необхідні обстеження.
Однак, є правила, загальні для всіх, хто страждає гастритом. Лікарі не рекомендують їсти в один прийом рідку і тверду їжу, наприклад, бульйон і котлету. Слід також відмовитися від продуктів з високим вмістом клітковини (свіжа капуста, ріпа, фрукти і ягоди з грубою шкіркою). Здоровим людям клітковина корисна, але під час загострення гастриту, шлунку буде складно впоратися з такою їжею.
Дієтичні страви при лікуванні гастриту повинні містити якомога менше солі, а від гострих спецій і приправ потрібно і зовсім відмовитися. Лікувальна дієта при гастриті повинна містити достатню кількість білка, а також вітамінів В, С і Е. Ще одна важлива умова - їжа повинна бути м'якою. Супи-пюре, страви з фаршу і рідкі каші перетравлюються легше, ніж стейки і сирі овочі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яблучний оцет допоможе боротись з відчуттям голоду