Їх можна приймати і в порошку, але сьогодні найпопулярніший спосіб - отримати їх разом зі смачними молочними продуктами. Але тут треба враховувати кілька моментів. Наприклад, біфідобактерії погано поєднуються з кефірною рослинністю, і лікувальні властивості продукту можуть зберігатися лише впродовж дуже короткого часу. Після 12 годин з моменту виробництва карбоновидний склад молока різко змінюється, а кількість біфідобактерії значно знижується. Тому, купуючи в магазині біокефір, ви не можете бути впевнені, що отримаєте від нього очікуваний цілющий ефект.
На відміну від кефіру, йогурт є хорошим середовищем для біфідокультур - їхня кількість не змінюється впродовдж всього терміну придатності йогурта. Але тут є одне "але". Штучні ароматизатори і фарби, додані в деякі йогурти, створюють перешкоди для життєдіяльності біфідокультур. Бактерії швидко гинуть, а ми за приємний смак розплачуємося зниженням корисних властивостей продукту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Схуднути допоможе йогуртВчені констатують, що використання біфідопродуктів принесе користь тільки в тому випадку, якщо приймати їх регулярно і обов'язково під час їжі, адже біфідобактерії чутливі до дії середовища шлунку, а рівень кислотності під час прийому їжі знижується, що сприяє виживанню біфидокультур.