Продукти з низьким вмістом йоду. Щитоподібна залоза використовує його для виробництва гормону. Вживанням занадто великої кількості йоду призводить до надлишку даного гормону, тому краще налягати на їжу, в якій не так багато йоду на кшталт несолоних горішків і горіхового масла, яєчних білків, чаю і чорної кави, приправ і спецій, пива, вина і рослинних олій.
Продукти з залізом. Дослідники довели, що низький рівень заліза може спровокувати виділення щитовидних гормонів. Без заліза щитовидна залоза слабшає, їй потрібно більше гормонів для роботи. Потрібно налягати на такі продукти, багаті залізом, як чорнослив, устриці, риба, яловичина, курка, індичка і свинина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щитоподібна залоза: як захистити її від захворюваньПродукти з кальцієм і вітаміном D. Гіпертиреоз може знизити мінеральну щільність кісток, спровокувавши остеопороз. Ось для чого нам потрібен кальцій і вітамін D, які містяться в броколі, молоці, йогурті і сирі.
Продукти з селеном. Це мікронутрієнтів, який використовується для виробництва в організмі щитовидного гормону. Якщо причиною гіпотиреозу є аутоімунне захворювання, то вживання селену знизить його високий рівень. Вживайте тунець, креветки, шинку, яловичину, курку, індичку і свинину.
Хрестоцвіті овочі. Дослідники довели, що сульфорафан, фенистил і та індоліловие ізотіоціанати виробляються в нашому організмі після вживання хрестоцвітних овочів. А з їх допомогою можна знизити рівень абсорбції йоду щитовидною залозою і тим самим зменшити вироблення щитовидних гормонів.