Ароматний, смачний та неймовірно популярний напій, навколо якого безкінечно ведуться суперечки. Одні кажуть, що кава це, без сумніву, зло, а кофеїн – наркотик. Інші ж стверджують, що це природній корисний тонізуючий напій, який не несе в собі ніякої загрози. Давайте ж розберемося хто правий.
Кава
Перш за все важливо розуміти, що кава – це один із найбільш неоднозначних продуктів, адже його дія на вас напряму залежить від ваших генів. Тобто простою мовою це звучить так: якщо у вас генетично закладені «швидкі» цитохроми (ферменти печінки, які розчіпляють кофеїн), то кава майже не буде на вас діяти і зовсім не допоможе уникнути сонливості під час дня. Але якщо ваші цитохроми «повільні», то кофеїн знешкоджується значно повільніше, а отже кава діє на вас довше та сильніше. І вже в такому випадку ароматний напій може викликати болі в серці, скачки тиску, порушення сну чи тахікардію.
Тож висновок очевидний: якщо після чергової чашечки еспресо чи американо ви відчуваєте сильний приплив енергії, калатання у грудях чи щось подібне, то від кави варто відмовитися, або скоротити її споживання до 1-2 порцій еспресо на день, що, до речі, являється дозволеною дозою для вагітних. А якщо ж кава не має на тебе негативного впливу і твої цитохроми достатньо швидкі, то дозволяється вживати до 4 порцій еспресо на добу. Ну а власникам цитохромів -«чемпіонів» можна навіть до 6 порцій еспресо. Але тут теж варто пам’ятати, що одна порція еспресо, це не ваша улюблена домашня кружка на 500мл та кинута в неї «на око» ложка кави. Це невеликий напій, для приготування якого використовують не більше 15-18 грам меленої кави на всього лиш 30-35мл води.
Якщо з дозуванням все зрозуміло, то що на рахунок користі та шкоди? Серед великої кількості дискусій навколо користі кави, вчені майже однозначно зійшлися в думці, що цей напій значно знижує ризик захворювання на діабет 2 типу. Про це говорять дослідження, що проводилися у Гарвардському університеті ще у 2005 році. А масштабний проект The Nurses 'Health Study and Health Professions, який протягом 20 років спостерігав за 130 тисячами людей, довів, що ароматний кавовий напій значно знижує ризик захворювання хворобою Паркінсона та ніяк не впливає на смертність піддослідних (звісно при розумному дозуванні). А у жінок навіть аромат кави викликає зниження депресивних почуттів.
Але, як і зазвичай, є і інша сторона медалі. Наприклад ось тут доводять, що додавання в раціон кави, для деяких людей, може спровокувати виникнення тривожності, страху і навіть панічних атак. А ось тут пояснюють, чому каву не можна вживати людям, у яких вже є діабет 2 типу. І таких суперечностей є більш, ніж достатньо.
Тому висновок напрошується лише один: шкодить не продукт, а його надмірне вживання. Тож якщо ви затятий кавоман, але турбуєтесь за своє здоров’я, то озбройтеся інформацією, визначте свою норму і вживайте цей благородний напій розумно та в міру.
Уляна Шелемех
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ознак, що дитина не висипається
Що не можна забороняти дітям?
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен