Лікування можливе тільки у вигляді поповнення нестачі вітамінів при прийомі їжі або у вигляді вітамінних препаратів. Але оскільки вони не дуже ефективні, можливо, буде оптимальним застосування народних засобів для боротьби з нестачею вітамінів.
Важливо також вести здоровий спосіб життя, за можливості жити в сприятливому екологічному середовищі і вчасно лікувати захворювання, які можуть порушити можливість всмоктування вітамінів в організмі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гіповітаміноз: чому він небезпечний та кому загрожуєКорисно знати, які харчові продукти містять особливо велику кількість найбільш важливих вітамінів для організму.
Вітамін А (ретинол) міститься в печінці, вершковому маслі, яєчному жовтку, молоці. Провітаміном А (каротином) багаті морква, плоди шипшини, смородини, горобини, обліпихи, абрикоси, перець, капуста, шпинат, петрушка, кріп.
При нестачі в організмі цього вітаміну виникає куряча сліпота (зниження зору при недостатньому освітленні), шкіра сохне, волосся теж, втрачає блиск і починає випадати.
Вітамін B1 (тіамін) в найбільшій кількості міститься в пивних дріжджах, хлібних злаках, картоплі, бобових; його багато печінці, нирках і серці.
Нестача вітаміну В 1 може привести до розвитку такого важкого стану, як поліневрит. Препарати з тіаміном призначаються при нервовому виснаженні, перевтомі, шкірних захворюваннях нервового походження, невритах.
Вітамін В2 (рибофлавін) є в пекарських, пивних дріжджах, молочних продуктах, жирній рибі, а також у печінці, нирках і серці тварин.
Нестача цього вітаміну призводить до поразок шкіри, порушення зору, відзначаються зменшення ваги, слабкість. З лікувальною метою рибофлавін застосовують при стоматиті, виразках, що довго не гояться.