Сильне здуття живота, яке супроводжується больовими відчуттями різного ступеня інтенсивності - привід звертатися за медичною допомогою. Такі симптоми поряд з затримкою випорожнення можуть свідчити про механічні кишкової непрохідності. Цей стан небезпечний. У результаті закупорки просвіту кишечника евакуація його вмісту порушується. Як правило, здуття живота в такому випадку буває асиметричним.
Зволікати в разі механічної кишкової непрохідності не можна - у більшості випадків для порятунку життя хворого потрібна термінова операція. А причиною виникнення такої непрохідності може стати пухлина, що розвивалася до пори до часу безсимптомно, поліпи, спайки, грижі, чужорідні тіла, жовчні камені і навіть формування грудки їжі багатої неперетравлюваними волокнами.
Якщо сильне здуття живота виявляється у маленької дитини, також необхідно звернутися до лікаря. У дітей помітно збільшується живіт, він стає круглим, твердим навпомацки. Малюк може плакати чи стукати ніжками, він стає примхливим, погано спить і відмовляється вживати їжу. Якщо стан дитини не поліпшується після прийому "Еспумізану" або інших аналогічних препаратів, а також традиційних методів начебто масажу животика, зігрівання в теплій пелюшці, то варто звернутися до медиків, щоб виключити наявність серйозних патологій.
Захворювання, що викликають здуття животаЧасто здуття живота є симптомом різних захворювань шлунково-кишкового тракту. Це можуть бути хронічний панкреатит, захворювання жовчного міхура, синдром подразненого кишечника, виразкова хвороба. У більшості випадків здуття живота, навіть сильне - це не єдиний симптом. Крім метеоризму спостерігаються також нудота або блювота, порушення дефікацій, болі в животі різного ступеня інтенсивності і різної локалізації, порушення апетиту, неприємний присмак у роті.
Як допомогти собі?Нерідко однієї тільки дієти виявляється достатньо для того щоб розпрощатися зі здуттям живота. Насамперед, потрібно прибрати з меню продукти, які провокують підвищене газоутворення. Це багаті клітковиною висівки, чорний хліб, квас, пиво, капуста, родзинки, дріжджова випічка, квасоля, горох і боби. Крім того, краще зменшити в раціоні кількість солодкого.
Багато людей не переносять молоко - вилучення цього продукту з меню дозволить позбутися від здуття живота. Іноді складнощі виникають з переварюванням тільки незбираного молока, іноді непереносимість поширюється на всі молочні продукти. У першому випадку можна відмовитися від молока на користь кефіру, ряжанки, сиру, сиру, йогуртів. У другому єдиним виходом буде вживання безлактозних молочних продуктів або замінників молока (вівсяне, соєве, мигдальне).
Їсти треба невеликими порціями. Переїдання - сама банальна і найпоширеніша причина здуття живота як у дітей, так і у дорослих. Дробове харчування маленькими порціями кожні 3-4 години дозволяє уникнути переповнення шлунка і допоможе травній системі працювати без перебоїв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ураган в животі: як зменшити біль в шлункуВажливо відмовитися від їжі на ходу. Взагалі, квапливість під час трапези до добра не доводить. Тому слід виділити собі достатньо часу для прийому їжі і є в спокійній обстановці, ретельно пережовуючи їжу. Не варто розмовляти з набитим ротом - це неправильно не тільки з точки зору етикету, але і з точки зору здоров'я. Розмови під час прийому їжі можуть призвести до заковтування повітря - це порушує травлення і призводить до здуття живота. Достатньо лише трохи змінити свої звички, щоб позбутися від неприємних симптомів.