1. Прочитайте анотації до всіх ліків, які ви регулярно приймаєте. Деякі фармацевтичні препарати, наприклад, всім відома ацетилсаліцилова кислота (аспірин), здатна знижувати згортання крові.
2. Вживайте продукти, багаті вітаміном К (філохінон), тому він безпосередньо впливає на згортання крові. До них відносяться (у порядку убування вмісту вітаміну): шпинат, листя салату, ріпчаста і зелена цибуля, броколі, білокачанна капуста, огірки, цвітна капуста, зелений перець, морква, томати, груші та яблука. Чорний чай і кава замініть зеленим чаєм, який також містить филлохинон.
3. Приймайте "Вікасол" - синтетичний аналог вітаміну К - по 1 таблетці 1-2 рази на день незалежно від прийому їжі. Не приймайте препарат самостійно більше 3-х днів, тому він може спровокувати спонтанну закупорку судин внутрішніх органів.
4. Пийте настій листя кропиви. 1-2 чайні ложки висушеної рослинної сировини або 1 фільтр-пакет залийте склянкою окропу, накрийте ємність кришкою і залиште на годину. Процідіть отриманий настій і приймайте по 3-4 столових ложки двічі на день за 30 хвилин до їжі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як "читати" аналіз крові на гормони5. Для поліпшення згортання крові безпосередньо в рані присипте її після обробки будь-яким гемостатическим порошком: "Спонгостаном", "Альгстабом", "Альванесом" і т.д. Замість порошку ви можете використовувати колагенову гемостатичну губку. Її необхідно притиснути до джерела кровотечі і тримати до тих пір, поки кров в рані не завершиться. Не намагайтеся застосовувати ці способи при пораненнях великих судин, тому вони сприяють виникненню "блукаючих" тромбів, здатних закупорити судини легенів, головного мозку та інших органів.
6. Якщо вищеописані способи поліпшення згортання крові не принесли результату, зверніться за консультацією до лікаря. Можливо, вам потрібно призначення більш серйозних лікарських засобів.